Vali Çağatay: “Erinç ve güveni birlik olan Bitlis yatırım çekmeye başladı”

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, huzur ve güveni tam olarak Bitlis’in alelhusus sonuç dönemde yoğun yatırımlar çekmeye başladığını söyledi.

Bitlis Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği (BİTSİAD), tayini sâdır Tatvan Kaymakamı ve benzeri zamanda Bitlis Vali Yardımcısı Tekin Erdemir onuruna ayrımsız geceleyin düzenledi. Geceye katılan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, nesiç sektörünün kente sağladığı katkılara değindi. Geçim ve güvenin sağlandığı Bitlis’in özellikle akıbet dönemde tehlikeli yatırımlar çekmeye başladığına özen çeken Ilbay Çağatay, “Sizler elinizi taşın altına koydunuz. Bu devirde bu görgüsüz değil. Paranızı koyuyorsunuz, riske giriyorsunuz, cesaret alıyorsunuz, iştirakçi çalıştırıyorsunuz, onların getirdiği riskler var. Tabi Bitlis’te Allah’a şükür sağlık ve asayiş tüm. Böyle olunca de çokça yatırımcı çekmeye başladı. Birleştirme sanayinin bu kadar çabuk tıpkısı gelişme göstermesi, hem sizleri rahatlattı hem üstelik eskimemiş yatırımcıları buraya davet etti. Şuanda elimizde kayran tahsisi için 100’den fazla arzuhâl var. İlimizdeki bir numara OSB doldu biliyorsunuz. 2018’deki verilerimize bakarak tekstil çalışanı sayısı bin 400 civarındaydı. Amma deminden bu 8 binin üzerinde bir rakama ulaştı. Henüz iri firmalarda gelmeye başladı, Muazzez gibi, Kiler kabil firmalar. Allah nasip ederse, markaların gelmesi bizim vizyon değerimizi yükseltiyor. Biz kıymetimizin farkındayız. bir defa konumumuz çokça domuzuna. Rahva bölgemiz seçme yere yakın. Seçme yere ulaşım basit. İkincisi zinde nüfusumuz çok. Bunların beraberinde hakikaten çokça evire çevire müteharrik benzeri ekibimiz var. Ekibimiz tıpkısı anda akım edebilen bir araba kadar. Bu sayede amal tıkır tıkır yürüyor. Ama yine söylüyorum, yer balaban riski sizler aldınız. Sizlerin yaptığı yatırımlar, işe aldığınız her bir âdem devletin sırtından düşüyor. Ben önce geldiğimde kapının önünde benzeri güruh insan “İş istiyorum, beni işe koyun” diyordu. Ama deminden hareket isteyeni aceleten OSB’ye yönlendiriyor ve işe başlatıyoruz. Bu sayede hem sizler üretip kazanıyorsunuz hem dahi büyüklük kazanıyor. Cenabıhak kazancınızı bereketli etsin” dedi.

“Bitlis ayrımsız buçuk sene ortamında minimum 15 bin rakamını görecek”

Bitlis’in yapılan yatırımlarla herhangi bir sabık gün tıpkısı yıldız kabilinden parladığına aksan eden Ilbay Çağatay, “Bizler kasaba illerle bile görüşüp kapsam değerlendirmesi yapıyoruz. Bizlere, “Siz tıpkı nasip kadar parlıyorsunuz” diyorlar. O şişman markalarla beraber, sizlerin üstelik yatırımlarıyla beraber bu site temas güzeşte devir banal tıpkı nasip kabil parlıyor. Bu takkadak OSB ile sınırlanmış değil, Tatvan, Yabani Armut, Adilcevaz, Güroymak, Hizan’de bir şekilde. Özellikle Hizan serencam dönemde mukavim bir akın süresince. Bunlar çok evire çevire gelişmeler. İnşallah Bitlis’in topu, nasipse bir buçuk yıl süresince minimal 15 bin rakamını görecek. Bu haddinden fazla kuvvetli tıpkısı öz, Bitlis amacıyla bile sahne dahi edilemeyen ayrımsız şeydi. Bu fon benim yöneticilik dönemimde, arkadaşlarımla bana üstelik, sizlere da şans oldu. Uğurlu satma ve emeği güzeşte gayrı himmet arkadaşlarımız başta girmek amacıyla ego hepinize tekrardan haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Cenabıhak emeğinizi havadan etmesin. Kazasız ve belasız üretimler yapmayı kader etsin” ifadelerini kullandı.

Tatvan Kaymakamı Uğurlu Erdemir ise, yapılan çalışmaların envestisman ve istihdama dönüştüğünü görmenin kendisini bahtiyar ettiğini belirtirken, BİTSİAD Başkanı İrfan Demirkanoğlu bile nesiç sektörünün kentte mahiye 80 – 90 milyonluk tıpkı akça akışı sağladığını söyledi. Sonuç firmalarla gelişigüzel kentteki oluşum atölyesi sayısının 40’ı geçtiğini belirten Demirkanoğlu, Tatvan Kaymakamı Tekin Erdemir ilkin doğmak üzere bindi ve yardım sunan herkese teşekkürlerini iletti.

Plaket sunumuyla bitmeme eden program çalgı aleti dinletisi ile sona erdi. – BİTLİS

Share: