“Van Doğu Rum Arsıulusal Turizm ve Yolculuk Fuarı” 12. nöbet kapılarını açtı

“Van Şarki Anadolu Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı”, Expo Fuar ve Kurultay Merkezi’ndeki törenle 12. el kapılarını açtı.

Birçok ilin birlikte İran ve Irak’tan fuara katılan 250 firmanın temsilcileri, açtıkları renkli stantlarda ürünlerini sergiledi.

Açılış törenine katılan Vali ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Ozan Balcı, turizm fuarına paydaşlık sağlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Van’ın turizm ve kültür merkezi olduğunu ifade fail Balcı, şunları söyledi:

“Kenar yolu çalışmaları devam ediyor. Bu düzentileme turizme yardım sağlayacak, kasaba illerden, ayrıca yurt dışından, İran ve Irak’tan misafirler buraları görecekler. Haddinden Fazla iri tıpkı projeyi birlikte hayata geçireceğiz. Van Kalesi’nin yanındaki Eski Van Şehri’ni ayağa kaldıracağız. Tarihi kimliğine akıllıca şekilde restorasyonunu yaparak Van’ımıza kazandıracağız.”

Kenti ayrımsız turizm, tecim, ekin, terbiye ve keyif merkezi kendisine gördüğünü nâkil Balcı, “Van’a sahip çıkmamız üretime katkı sağlamamız lazım. Turizm ve hars, esasında bir sonuç. Biz benzeri yandan kentin eğitimine, ekonomisine, sporuna, sağlığına, kültürüne, rustik altyapısına, tarıma, çevreye yaptığımız çalışmalarla geleceğimize katkı sağlıyoruz. Bizim arz asli görevimiz Van’ın yevmiye sorunlarını fasletmek ve ati nesillere hazırlamak. Oluşum Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde 18-20 bin beyninde kişiyi istihdam edeceğimizi öngörüyorum. Van’ın kalkındırılmasıyla uğraşan ekibin içindeyiz, yani Van’ın hizmetkarıyız.” diye konuştu.

Daha sonra 2 Ekim’e kadar sürecek fuarın açılışını özne protokol üyeleri, stantları dolaştı ve katılımcılarla sohbet etti.

Törene, Yüzüncü Sene Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van TSO Başkanı Necdet Züht, Ajans Asya Fuarcılık Umumi Heyet Başkanı Süleyman Güler, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: