Van Gölü’nde ‘dip temizliği’ başladı

Van Gölü’nde ‘eğin temizliği’ başladı

BİTLİS – Türkiye’nin arz şişman sodalı gölü olan Van Gölü’nün Bitlis’in Tatvan kaza sahillerinde kenar eğin temizliğine başlandı.

Tatvan Belediyesi vasıtasıyla Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı destekleri ile yürütülecek himmet çerçevesinde kaza sahilinin tahminî 8 kilometrelik kısmında dal temizliği yapılmaya başlandı. Zaman sabah saatlerinde 30 açacak ile startı verilen çalışmanın yeryüzü güdük sürede tamamlanması hedefleniyor.

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Hava ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ziyaretleri sonrasında başlatılan düzentileme ile önceki tarihlerde yapılan çalışmadan bugüne kadar sabık süreçte oluşan kirliliğinde taraması ve hesaplaması da yapılacak.

Van Gölü’nün Tatvan sahilindeki tahminî 8 kilometrelik kısımda zaman itibariyle lep üst temizliğine başladıklarını belirten Tatvan Şehremini Mehmet Emin Geylani, çalışma böylelikle elan akman tıpkısı Van Gölü’ne kavuşacaklarını söyledi. Başlatılan çalışmanın önemine dikkat çeken Başbuğ Geylani, “Iletilmek tabi ki majör amma kirletmemek daha üstelik kebir. 3 yıldır süren Van Gölü Gösteri Planımız ile Van Gölü günahsızlık çalışmalarımız devam ediyor. Van Gölü Eylem Planında Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Eriştirme Bakanlığımız, Kültür Bakanlığımız ve Ekincilik ve Orman Bakanlığımız atılmak amacıyla 4 bakanlığımız vardı. Bunlarla bu arada nahiye kenarındaki belediyeler, diyar özel idareleri ve ilgili kurumlarımız ile ayrımsız gösteri planı hazırladık. Bu eylem planında geçmiş etapta Van Gölü’nü kirleten unsurlar belirlendi. Tasfiye tesisleri tayin edildi. Tasfiye tesisi sıfır yerlere tasfiye tesisi inşaatları başlatıldı. Sair adım ise Van Gölü’nde ayrımsız arka temizliği çalışmasıydı. Geçen yıl Emine Erdoğan ve Bakanımız Maksat Gelgel’un ziyaretleri ile yapılan sempozyumlarda tıpkısı üst temizliği çalışması başlatıldı. Şu dakika benzeri yapılabilirlik çalışmasına tıpkısı zamanda bitmeme etmektedir. Kısaca 7 kilometre 300 metre derinliğinde benzeri art taraması yapılmakta. Eski tarihlerde yapılan saffet ile şimdi arasında oluşan ayırt belirleme edilecek. Kademeli kendisine kıyıdan başlayıp derinlikten 2 kademeli dal temizliği yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın son yayınlanan kararnamesi ile beraber Van Gölü Koruma Eylem Planı içerisinde doğal sit alanı sürdürülebilir, korunabilir ve kontrollü kullanıma belirtik arkaç ati kayran adına Resmi Gazete’de yayınlandı. Güzeşte sene NASA tarafından yapılan fotoğraf yarışmasında dünyada bir numara namına maviliği ve güzelliği ile Van Gölü olmuştu. İnşallah bildirme gelişmemiş zamanda eski maviliğini kazanmış olacak. Ego bu konuda alakalarından ortalık Emine Erdoğan Hanımefendiye, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çalım’a çokça teşekkürname ediyorum” dedi.

“8 kilometrelik kenar bandında yapılabilirlik çalışmalarımız bitmeme edecek”

Henüz semavi benzeri Van Gölü üzere yeryüzü gücük zamanda akla yatkın şekilde çalışmalara bitmeme edileceğini söyleyen Başbuğ Geylani, “Kısaca 8 kilometrelik tıpkısı kenar bandımız var. Benzeri yapılabilirlik çalışması başlatıldı ve kıyıdan tıpkısı 300 metre derinlikte tarama yapılmakta. Kâin kirlilik tayin edilmiş olacak. Koy bire bir kayran olduğu üzere akıntı direkt kıyıya kirliliği getiriyor. En düzensiz alandan başladık. Sağlı sollu adına Ahlat’a akıllıcasına benzeri temizliğe bitmeme edeceğiz. Meram Çekicilik’un ziyaretlerinde balaban benzeri ekskavatör makineyi envanterimize katmış oluyoruz. İl hususi idareden kamyon ve kato desteği, Şevket Akarsu İşleri Müdürlüğünden ekskavatör ve kamyon desteği, tıpkı şekilde belediyenin grup ve ekipmanları ile 30’a yakın açar ile genişlik kısa zamanda ve bildirme doğru şekilde çalışmalarımıza bitmeme ettireceğiz” ifadelerine vadi verdi.Share: