Van Gölü’nde oluşan adacıklarda bisiklet sürerek su seviyesinin düşmesine ilgi çektiler

Van’birlikte velespit tutkunları, akarsu seviyesindeki düşüşe dikkati dercetmek için Van Gölü’nün kıyılarında oluşan adacıklarda bisiklet sürdü, gidiş yaptı.

Masmavi suları, eşsiz koyları ve tabii güzellikleriyle bölgenin arz majör turizm değerlerinden biri olan Van Gölü’nde, toptan abuhava değişikliği ve yağışların azalmasıyla oluşan susuzluk sonucu akarsu seviyesindeki düşüş sürüyor.

Metrelerce çekilmenin yaşandığı Van Gölü’nün kıyılarında, bozuk yapılar ve araziler esasen su yüzüne çıkarken, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesindeki sahilde amiyane adacıklar oluştu.

Bisiklet tutkunları birlikte Van Gölü’ndeki çekilmeye ve toptan ısınmaya dikkati iletilmek amacıyla çekilmenin yaşadığı bölgeye her an suyun sığ olduğu bölgeler ile adacıklarda velespit sürdü.

Üniversitedeki öğrenciler dahi suyun sığ olduğu bölgelerde yürüdü, ışık çektirdi.

“Suyun çekildiği bölgelerde çiftteker sürdük”

Arkadaşları ile göl üstünde bisikletle gezen Erkan Kumrioğlu, AA muhabirine, göldeki çekilmenin boyutunun rastgele sabık dönme arttığını söyledi.

Üniversite sahilinde dahi çekilmenin yaşandığını anlatan Kumrioğlu, şunları kaydetti:

“Van Gölü’nün çekilmesine ve global ısınmaya dikkati kabul etmek için çiftteker etkinliği düzenledik. Van Gölü sahilinde velespit turunu tamamladık. Suyun çekildiği bölgelerde velespit sürdük. Son yıllarda global ısınma var ve Van Gölü da çekildi ve adacıklar ortaya bundan sonra. Kumlar yüzeye elan andıran ağıl geldi.”

Van’a ilk defa geldiğini tamlayan Serkan Akçan birlikte kenti çokça beğendiklerini söyledi.

Van Gölü’nün üniversite yerleşkesindeki sahilin çokça iyice olduğunu dile getiren Akçan, göldeki çekilmenin ızdırap olduğunu anlatım etti.

Gülis Akçan, “Çekilmenin olduğu yerlerde dolaştık, ışık çektirdik.” dedi.

Share: