Van haberleri… İGÜ, Van’da öğretmenlere ‘Hızlı Kıraat Teknikleri Eğitimi’

İGÜ, Van’bile öğretmenlere ‘Hızlı Kıraat Teknikleri Eğitimi’

VAN – İstanbul Gelişim Üniversitesi, Van’daki delil öğretmenlere ‘Hızlı Kıraat Teknikleri Eğitimi’ verdi.

Elite World Van Hotel’üstelik planlı, Eğitmen Ferhat Delicesine tarafından sunulan ‘Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi’ iki zaman sürdü. Yetişek böylece açıklamada mevcut İstanbul Hareket Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Lansman Daire Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Bülent Değirmenci, amaçlarının sosyal sıkıntı projesi çerçevesinde öğrencilere pusula kıraat alışkanlığı vermek ve imdi betik kıraat yollarını tezyit etmek olduğunu söyledi. Türkiye’nin birçok ilinde bu çeşit eğitimlerin verildiğini vurgulayan Değirmenci, “Geçen seneden itibaren 45 ilde bu eğitimleri verdik. Neticeleri da emniyetsiz derecede fena hâlde oldu. Elan evvel dakikada 200-300 lafız okuyan öğrenciler, bunu gamsız 500-600 hatta 700 kelimelere büyüklüğünde çıkardılar. Bu birlikte bizleri sevindirdi.” dedi.

Türkiye’da gençlerin okuma problemlerinin olduğuna ilgi calip Değirmenci, “Hele sonuç yıllarda sınavlarda çıkan sorular, sayısal alanda üstelik istifham tarzlarının hikâyecik tarzına dönüştüğü, okuduğunu anlamaya yönelik ve yordam isteyen soru tarzlarıydı. Biz birlikte, bodur sürede şüphesiz kalburüstü olabilirler? Neticeye kuşkusuz ulaşabilirler? diye düşündük. Bu şekilde aynı ihtiyaçtan ortaya bundan sonra. Bu ihtiyaca dayanarak öğrencilerimize değişik anketler yaptık. İhtiyaçları ve istekleri doğrultusunda bu eğitimleri verdik.” ifadelerini kullandı.

Rehber öğretmenlerin eğitime katılımlarının yüksek olduğunu da sözlerine ekleyen Kırmacı, Van’dan sonradan Rize ve Trabzon’de birlikte bu eğitimlerin verileceğini söyledi.

22 yıllık Rehber Hoca Helin Yağca ise eğitimlerin evire çevire ve bol geçtiğini belirterek, “22 yıllık kanıt öğretmenim ve bu konuya haddinden fazla yöre yargılıydım. Anlayarak hızlı okumanın çok da gibi olmayacağını düşünüyordum. Oysa eğitimler yalnız benim amacıyla değil, tamam katılımcılar amacıyla çokça bol geçti. Imdi imtihan pahal tıpkısı süreç ve ağırbaşlı tıpkı çokluk gerektiriyor. Sınav süreleri çok uzadı. Tabi değme öğrencinin anlayarak aceleci okuması, imtihan başarasını artırması için haddinden fazla koca etkendir. Bu anlamda İstanbul Aksiyon Üniversitesi’ne teşekkürname ediyorum.” dedi.

Delil öğretmen Şuayip Orhan birlikte, “Çok artağan ayrımsız seminer olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarımdan dahi bu yönde olumlu dümbelek dönüşler alıyorum. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum. Bundan sonrada İstanbul Hisse Senedi Üniversitesi’nden bu cins çalışmaları temenni ediyoruz.” diyerek konuştu.

Share: