Van’da Arsıulusal Avrasya İklim Değişikliği Kongresi yapıldı

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi eş sahipliğinde Arsıulusal Avrasya İklim Değişikliği Kongresi düzenlendi.

YYÜ’nün genel ağ sitesinden yapılan bilgilendirmeye bakarak, kongre, Yazın Fakültesi Coğrafya Bölümü tarafından Mühendislik Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Kongrede konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, iklim, natür ve çevreyle ilgilendiren konuların dünyadaki ülkelerin az daha tamamının alay malay hareket edebildiği bulunmaz konulardan olduğunu söyledi.

İklim değişikliği ve global ısınmanın etkilerinden söz eden Şevli, “İklim değişikliğinin olası etkilerine alın Türkiye’nin fiziksel konumuna bakıldığında, riziko grubu ülkeler arasında düzlük alıyor. İklimle ilgili değişimlerin, yaşadığımız bölgedeki etkilerine baktığımızda, Van bölgesinde 2100’lü yıllarda sıcaklıkların 2 ila 4 evre ortada artacağı ve yağmur miktarının genel olarak tıpkı kalacağı tutum ediliyor. Bu nitelik da buharlaşmanın artması ve Van Gölü kabil sadık havzalardaki suların azalması anlamına geliyor.” dedi.

“Van Gölü Nahiye Himaye Eylem Planı ve Aplikasyon Programı” kapsamında alınan önlemlerin önemine dikkati çeken Şevli, şunları kaydetti:

“İklim değişikliğinin bölgemizde hayvancılık, tarım ve turizm faaliyetleri üzerinde huysuz etkilerinin olabileceği belirlenmiştir. Bu nedenle, su kullanımı ve su tasarrufu konularında akla yatkın stratejilerin geliştirilmesi ve gelecekte suyun elan verimli kullanılması konularında Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın üstelik kanun çalışmaları bitmeme ediyor. Yine Sayın Emine Erdoğan’ın Muvaffakiyetsiz Atık Projesi için üniversitemiz, israfın önlenmesi ve kaynakların daha artağan kullanılması kadar konularda uçucu üniversite namına seçilebilecek arz dinamik aday üniversitelerdendir. Bu kapsamda sunulacak bildirilerin ve paylaşılacak bilgilerin, gelecekte henüz yaşanılası aynı dünya üzere mübarek olmasını diliyor, kongremizin gelecek yıllarda elan serbest katılımlarla bitmeme etmesini kâm ediyorum.”

Yazın Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu üstelik iklim değişikliğinin bütün benzeri ekosistemi ve başta insanoğlunu olmak için, dünyada işlek seçkin canlının geleceğini zılgıt eden genişlik konkre ve sunma okkalı dava olduğunu dile getirdi.

İklim değişikliğinin yarattığı tehlikenin boyutunun çok iri olduğunu rapor fail Alaeddinoğlu, şöyle devam etti:

“50 yılı aşkın aynı süredir, dünyamız neredeyse sürekli ısınıyor. Bugün, flama ortalamalarında benzeri derecelik sıcaklık artışı, yakın gelecekte 2-3 derecedeki artışla rapor edilecek. Dünyanın birçok yerinde gelgel ve iklim olaylarında artış görülmeye başlanacak, tek tanıklık etmediğimiz sıcak günler artarken soğukların azaldığına tanıklık edeceğiz. Müfrit yağmur değerleri kaydedilirken yeğin baskınları tek dahi uzak ihtimal olamaz. Dolayısıyla bilcümle bu sonuçlar iktisadi ve toplumsal hayatı içten etkileyecektir.”

Ulusal ve uluslararası olgun dünyasından akademisyenlerin 68 bildiriyle yardım sundukları kongreye Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mehmet Bulunmaz Yalaka, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yayla ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Share: