Van’da “Bugünün Bilimi Yarının Teknolojisi Projesi”nin tanıtımı yapıldı

Van Valiliği himayesinde, Van Büyükşehir Belediyesi, Gün Doğusu Rum Kalkınma Ajansının mali desteği ve Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (Van YYÜ) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan “Van MAT-BİL: Bugünün Bilimi Yarının Teknolojisi Projesi”nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

YYÜ’den yapılan açıklamaya göre, Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli’nde planlı törende mütekellim Ilbay ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Ozan Balcı, hesap alanında çok koskocaman bir projenin hayata geçeceğini söyledi.

Matematiğin gelişigüzel şeyin temeli, evrenin dili olduğunu tamlayan Balcı, şunları kaydetti:

“Matematiği kazara tek öz yapamazsınız. Aritmetik bu yüzden çok önemlidir. İnsanları birbirinden ayrımlı kılan onların emekleridir, çalışmalarıdır. Proje kapsamında sınava girdiniz. Sükse sağladınız. Haddinden Fazla çalışacaksınız, dirençli olacaksınız. İddialarınız, hedefleriniz, hayalleriniz olacak. Kalburüstü insanların özelliği zeki olmaktan öte, faal olmaktan geçiyor. Hayatınızı kendiniz mensur edeceksiniz. Türkiye’ye ve mecmu insanlığa yararlı işler üreteceksiniz. bilim adamı olacaksınız. Projenin düşün sahibi Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli başta gelmek amacıyla emeği geçenlere teşekkür ederim.”

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise projenin ön çalışmaları kapsamında öğrencileri, okulları ve velileri brifing amaçlı mütenevvi ziyaretler ve toplantılar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Teknoloji ve bilimin çokça hızlı ilerlediğini, bu hızı yakalayabilmek üzere çocukların ve gençlerin elan nitelikli yetiştirilmesi gerektiğini rapor eden Şevli, şöyle konuştu:

“Öğrencilere aritmetik ve bilgisayar alanlarında eğitimler verilecek. Uluslararası olimpiyat ve proje yarışmalarına hazırlanma imkanı bulan öğrencilerin kalifiye insanlar olmaları sağlanacak.Proje dört adım ve şekillenme eğitimi bölümünden oluşmaktadır. 144 mektepli, 4 gruba bölünerek 10 hafta boyunca mentörlük, müşavirlik ve olimpiyat-proje eğitimleri alacaklar. Danışman öğretmenler, tedris metodunu incelemek ve öğrencilere kılavuzluk etmek için eğitimleri takip edecekler. Bu eğitimler antrparantez TÜBİTAK’ın Lise Birinci Aşama Olimpiyat sınavı amacıyla belirlemiş olduğu konuları havi tıpkısı yetişek olacaktır. Benzeri zamanda TÜBİTAK Bilgisayar Olimpiyat konularının esas aşamasını oluşturan aritmetik konularıdır. Birinci aşamadaki eğitim bilimi programları, çözümleme-cebir, sayılar teorisi, bitimli hesap ve geometridir.”

Share: