Van’da yapılan skolyoz ameliyatıyla hastanın omuriliğindeki eğrilik 46 etap düzeltildi

Van Terbiye ve Araştırı Hastanesinde (VEAH) skolyoz ameliyatı yapılan 19 yaşındaki hastanın omuriliğinde tespit edilen 68 derecelik eğrilik 22 dereceye büyüklüğünde düzeltildi.

Van’ın Çatak ilçesine vabeste Görentaş Mahallesi’nde yaşayan 19 yaşındaki Bedih Sarıbulak, omuriliğindeki çarpıklık ve ağrılar nedeniyle hastaneye başvurdu.

Yapılan kontroller sonucu omuriliğinde 68 mertebe eğrilik belirleme edilen Sarıbulak, Van Yetişek ve Araştırı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Merih Birey Yılmayan ve özge görevliler aracılığıyla ameliyata makbuz. 12 saat süren ameliyatın ardından hastanın omuriliğindeki çarpıklık 22 dereceye büyüklüğünde giderildi.

Opr. Dr. Yılmayan, gazetecilere skolyoz ameliyatının Van’de ilk defa ve başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Hastanın murdarilik eğriliği ve yürüyüşlerde balkı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu tamlayan Yılmaz, “Tetkiklerde hastada 68 adım zahirî bir skolyoz saptandı. Bunun altında yatan sebeplerini araştırdık. Bütün akıl ve murdarilik MR taramaları yapıldı ve kızgın murdarilik sendromu saptandı.” dedi.

Buna merbut kendisine skolyozun geliştiğini fark ettiklerini ve marazlı ile yakınlarını, ameliyatın riskleri ve oluşabilecek komplikasyonlarla ilişkin bilgilendirdiklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Öncelikle haleldar omurilik sendromu ameliyatı yapıldı. Hastanın karışık omuriliği serbestleştirildikten sonraları skolyoz cerrahisine geçildi. Skolyoz ile hastanın sırtına elan geçmiş ölçülü poliaksiyel vida sistemi yerleştirilip, manevrayla skolyoz açısı düzeltildi. 68 rütbe gibi faziletli eğriliklerde, hastanın açısı çabucak liyakatsiz dereceye getirilemiyor. Amacımız hastayı 30 veya 20 aşama açılarına getirmekti. Şu dakika açısını 22 dereceye kadar düzelttik. gelişigüzel komplikasyon gelişmedi ve hastamız taburcu aşamasına geldi.”

Sarıbulak da korkulu denge taşıdığında ya birlikte yürüdüğünde rahatsızlandığını belirterek, ameliyatını yapan doktorlara teşekkürname etti.

Share: