Vekil Karaismailoğlu Ankara-Sivas acul şimendifer hattı bittiğinde yolculuk süresi 2 saate düşecek

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ankara- Sivas hızlı katar hattının altyapı yapım çalışmalarında yüzdelik 99,67 fiziki ongunluk sağladık. Kısmi namına imtihan ve icazet çalışmaları tamamlandı. Proje 2023 yılı April ayında tamamlandığında seyahat süresi, 12 saatten 2 saate düşecek” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesini ahbaplık etmek üzere YANLIŞSIZ Fırka Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, komisyona bakanlığının ve merbut kuruluşların bütçe sunumunu yaptı.

‘ARTIK YENİ BİR ULAŞIM ÇAĞINA GİRİYORUZ’

Nazır Karaismailoğlu, ‘2053 Iblağ ve Lojistik Ana Planı’ ile Türkiye’nin geleceğini planladıklarını belirterek, “Bu tasrif, Türkiye’nin eriştirme ve lojistik sektörüne ilgili belirlediğimiz erişim vizyonumuz ile vatandaşlarımızın ruh anlamında gereksinimlerini karşılarken; kıtaları, bölgeleri ve kentleri birbirine bağlayacak, dış satım odaklı gelişimi destekleyerek, Türkiye’yi arsıulusal benzeri form konumuna getirecektir. Ülkemizin enfrastrüktür sistemlerini balaban ölçüde tamamladık. Uslu yollar nesir ettik, demir yollarında muhteşem adımlar attık, çok modlu seyahat planlarını heveslendirme eden tensikat yaptık, başta cereyan kabiliyeti kısıtlı bireylerin erişilebilirliğini merkeze düz hareketliliği destekleyen politikalar ve uygulamaları hayata geçirdik. Çıktı eskimemiş tıpkısı ulaşım çağına giriyoruz. Elektrikli akil vesait ve elektrikli yükleme istasyonlarını gen namına kullanmaya başlayacağız. Beyinli vesait teknolojisi ile araçların birbirleri ortada ve araçların çevreleriyle haber transferi sağladığı özerk sürüş sistemleri üzere yeni gelişen mevzuatları oluşturmaya ve altyapımızı hazır ayla getirmeye devam edeceğiz. Bundan önce olduğu kabil imdi de erişim ve enformasyon sektörleri, gelişigüzel alandaki gelişmenin anne lokomotifleri olarak 2053’e uzanan yolculukta sunu muhteşem dinamikler olacak” dedi.

‘DEMİR YOLU YATIRIMLARININ PAYI YÜZDELIK 64 OLACAK’

2003 yılından bu yana, ulaşım ve bildirişim alanında çokça büyük ve oylumlu projeleri 1 trilyon 653 bilyon 451 milyon TL envestisman yaparak, hayata geçirdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “20 almanak dönemde envestisman harcamalarımızda yüzdelik 60’lık hisse ile karaca yolu birinci tam düzlük alıyor. Yıllardır ihmal edilen demir hat sektörünün eriştirme yatırımlarındaki payı, iktidarlarımız döneminde daima artırıldı. Çipo yollarının 2013 yılı yatırımlarındaki payı yüzde 33 iken; bu büyüklük 2022 yılında yüzdelik 52’ye çıkardık. Yatırım planlamalarımıza bakarak 2023 yılında ise demir hat yatırımlarının payı yüzde 64 olacak. Çokça modlu taşımacılığın sağlanması için çıpa yollarımızı kullanılmamış bire bir anlayışla ele aldık. Serencam 20 yılda çipo yollarına bütün 346,6 bilyon TL yatırım yaptık. Ülkemizi çabuk şimendifer işletmeciliği ile tanıştırdık. 1460 kilometre hızlı tren hattı inşa ettik. demir hat ağımızı yüzdelik 19 artışla 13 bin 128 kilometreye ulaştırdık. Bakü-Tiflis- Kars Çıpa İpek Yolu üzerinden Çin’den ülkemize vasıl ve Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya revan tarihi İpek Yolu’nu, demir hat kendisine canlandırdık. Rusya Ukrayna savaşı sonrası anlamsız arkaç gelen yıldız tarz olarak tanıdık demir yolu hattında, Çin-Rusya üzerinden Avrupa’ya gerçekleşen taşımanın koca bir kısmının ülkemiz üzerinden orta geçenek vasıtası ile gerçekleştirmek amacıyla çalışıyoruz diye niteleyerek konuştu.

‘ANKARA-SİVAS ARASI 2 SAATE DÜŞECEK’

Hızlı şimendifer ulaşımını ülke nüfusunun yüzde 46’sına ulaştırdıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Geri Hizmet Master Çekim öngörülerimiz doğrultusunda projelerimizi önceliklendirerek, çalışmalarımızı mesafe vermeden sürdürüyoruz. Ankara-Sivas aceleci şimendifer hattının enfrastrüktür imal çalışmalarında yüzdelik 99,67 fiziki çoğalma sağladık. Bölümsel kendisine imtihan ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandı. Proje 2023 yılı nisan ayında tamamlandığında gezi süresi, 12 saatten 2 saate düşecek. Aynı apayrı makro proje Ankara- İzmir acul şimendifer hattı, enfrastrüktür çalışmalarında yüzde 54,6 fiziki feyiz kaydettik. Ankara-İzmir beyninde demir hat gezi süresini 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz. Bittiğinde 508 kilometrelik mesafede yılda tahminî 13,5 milyon bulaşıcı ve 90 milyon titrem denge taşımayı hedefliyoruz. Bursa-Yenişehir-Osmaneli hızlı katar hattı enfrastrüktür çalışmalarında yüzde 86 gürlük sağladık. Ankara- İstanbul hızlı tren hattına bağlantılı olarak 106 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli aceleci katar hattını üstyapı inşasına başladık. Konya- Karaman acul katar hattını hizmete sunduk. Karaman-Ulukışla arasında ise altyapı çalışmalarını tamamladık ve üstyapı yapım çalışmalarında yüzde 55 fiziksel mutluluk sağladık. Mersin’den Gaziantep’e uzanan aceleci şimendifer hattımızda da çalışmalarımız canlı benzeri şekilde devam ediyor. 2024 yılı böylelikle tamamlanması planlanan proje ile Sazak- Adana ile Gaziantep ortada yolculuk süresi, 2 saat 15 dakikaya düşecek. Ankara-Yerköy- Kayseri çabuk şimendifer hattımızın de ihalesini yaptık, sözleşmesini imzaladık” dedi.

‘MOBİL SÜRDÜRÜMCÜ SAYISI YAKLAŞIK 91 MİLYONA ULAŞTI’

Enformasyon sektörüne ilişkin da detayları paylaşan Karaismailoğlu, şöyle konuştu

“Işlek abone sayısı, kestirmece 91 milyon seviyesine ulaştı. 4.5G hizmetinden faydalanan sürdürümcü sayısı 83,4 milyonu aştı. 2003 yılında 23 bin olan serbest izole bant sürdürümcü sayısının zaman 91,3 milyonu bulduğunu görüyoruz. Uçtan pöç evcil ve milli 5G Danışma Şebekesi Projesi ile 5G altyapısında ihtiyaç duyulan, anteninden atom çekirdeği şebekesine büyüklüğünde tüm ürünleri, evcil ve milli imkanlarla geliştiriyoruz. Vatandaşlarımızın henüz transparan benzeri şekilde kamu hizmetinden faydalanmasına ulama sağladığımız e-Azamet Kapısı ile 890 kurumun 6 bin 718 hizmetini vatandaşlarımıza elektronik ortamda sunuyoruz. E-Büyüklük kapısını kullanan yaşama sayısı 60 milyonu aştı. Vatandaşlarımız çıktı amme binalarına gitmeden sadece bir tane tıkla, birçok hizmete anında erişebiliyor. Elden ikametgah belgesi sorgulama ile 2022 yılı önceki 8 ayında mecmu 651 milyon TL tasarruf sağlandı.”

Vekil Karaismailoğlu, bakanlığının 2023 yılı bütün bütçe ödeneğinin dahi kısaca 181,86 bilyon TL yerine öngörüldüğünü söyledi.

Share: