Video: İsrail Yıpranmamış Gemisavar Bahir Füzesi Sistemini Sınav Etti

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından Çarşamba haset yapılan açıklamada, İsrail Donanması’nın kullanılmamış tıpkısı gemisavar bahir füze sisteminin testlerini “başarıyla tamamladığı” belirtildi.

Bakanlığa bakarak, ümranlı tıpkı ayrıntılı menzilli gemisavar füze sistemi olan Gabriel V’nin testleri, sistemin mütenevvi hedefleri obstrüksiyon kapasitesini kanıtladı. Ağustos ayında yapılan tıpkı denemede, Sa’ar 6 sınıfı benzeri korvet, cali benzeri gemiye ayrımsız Gabriel V füzesi fırlattı ve onu bulunmayan etti.

Ordudan yapılan açıklamaya göre, sistemin inhibütör füzeleri ayrımlı bahir ve hava koşullarında yüzlerce kilometre el alabiliyor. Açıklamada, “Füze, haddinden fazla çeşitli tasavvur ve tehditlerin önlenmesini ve imha edilmesini sağlıyor” denildi.

Ordu, İsrail Havacılık ve Uzay Uran ve Defans Bakanlığı’nın araştırma ve ihya bölümü yoluyla geliştirilen Gabriel V’nin “deniz savunması alanında tıpkısı akın” olduğunu söyledi.

Donanma Başkumandan Yardımcısı Guy Goldfarb yaptığı açıklamada, “Gabriel V gemisavar füze sistemi, İsrail Donanması’nın deniz sahasındaki ve çok muhtelif mülhak düzlük ve hedeflerdeki operasyonel ve savunma yeteneklerini güçlendirecek” dedi.

Goldfarb, İsrail’in, ülkenin Akdeniz’deki doğalgaz sahalarına atıfta bulunarak, füzeleri “önemli varlıklarını” esirgemek üzere kullanacağını söyledi.

Xinhua Veri Ajansı muhabirleri Kudüs’ten bildiriyor.

Share: