Videoteyp: Antalya Elan Fazla Gezmen Vira Etmek İstiyor

Türkiye’nin güneyindeki turizm merkezi Antalya’daki turizm şirketleri ve otelciler, daha aşkın Avrupalı gezmen kaldırmak istiyor.

İkinci çeyrekte gelirlerin neredeyse üçe katlandığı turizm sektörü şimdiye büyüklüğünde ongun aynı sene geçiriyor, kim bu dahi hem Kovid-19 pandemisinin vurduğu hem da yerli paranın bunaltıcı şekilde ayar kaybettiği Türkiye için bire bir lütuf.

RECEP ZOR, Antalya Şehir Konseyi Turizm Mesai Grubu Başkanı:

” Yıldız Avrupa’daki emekliler kış mevsimini evlerinde etmek zorunda değiller, zorlamasız tatile çıkabilirler. Değişik ülkelerden mutedil yaş ve üzerindeki turistler, özellikle dahi Avrupa ülkelerinden gelenler Türkiye’yi yeğleme ediyor.

Fiyatlara baktığınızda tatile müracaat etmek kişi ülkelerinde kalmaktan henüz ucuza geliyor ve faaliyet/doğalgaz faturaları düşünüldüğünde elan hesaplı.

Antalya’nın kestirmece 2.000 oteliyle 650.000 akak kapasitesi var. Tüm oteller bu amaç üzere uygun olmayabilir. Yaşı istikbal ziyaretçilerin çoğunluğu bahir kenarındaki üç evet birlikte dört boş otelleri yeğleme ediyor. 150’ye mümasil otel halihazırda paketlerini hazırladı ve bunu devir operatörleri eliyle sunuyorlar. Antalya’daki otellerin kestirmece üçte biri şita turistlerini karşılamaya hazır.

Hedefte kışları havanın soğuk olduğu Yıldız Avrupa ülkeleri var. Bu sebepten Akdeniz bölgesi oradaki tatilcilere gururlu geliyor. Antalya’nın havacılık rotaları açısından dinç olması gerçeği üstelik onu ongun tıpkı gezi noktası haline getiriyor.”

Türk lirasının ruhlu para birimlerine karşı değer kaybetmesinin Türkiye’yi elan kurumlu ayrımsız dinlence rotası haline getirmesinin arkası sıra ikinci çeyrekte ülkeyi görüşme fail turistlerin sayısı pandemi öncesi seviyelere yaklaştı.

Turizm gelirleri Türkiye ekonomisi üzere kilit şan oynuyor. Evcil medyada yer düzlük haberlere göre Türkiye, bu yılın ikinci çeyreğinde Nisan-Haziran 2021 dönemindeki 3 milyar dolarlık geliri az daha üçe katlayarak turizmden 8,72 bilyon KUL doları gelir elde etti.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Ankara’dan bildiriyor.

Share: