Yağmur İstanbul’u tutsak aldı! İşte yetersiz geneli hava şartları raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve şarki akarsu, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Anadolu, Şark Akdeniz, Maşrık Küçük Asya ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin bora ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ağız kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın mağrip kesimlerinde yerel akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yıldız, çöz ve gün batısı kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 etap altında, gün doğusu bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli yönlerden hafif, arada bir ılımlı kuvvette, Marmara, Kuzey Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Şarki Küçük Asya’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ağız kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerel akva olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara karşı (larp dominant, taşkın, yıldırım, yağış takkadak kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Şimal Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin yıldız ve gün doğusu çevrelerinin bora ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Ege kıyılarında şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Gün Doğusu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı sağanak ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın garp ilçelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Eskişehir dış mıntıka genelinin espaslı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin maşrık ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, nahiye genelinin espaslı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı bora ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın şark ilçelerinde evcil yerine sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, mıntıka genelinin espaslı bora ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin sağanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.Share: