Yalova emniyetinin üç kadın polisi suret ve el sanatlarında de hünerli

Yalova Güven Müdürlüğü bünyesinde görevli üç karı polis güçleri memuru, ev ve hareket yaşamı dışındaki zamanlarını gösterici ve ahali sanatlarıyla geçiriyor.

Bölge Gidiş Geliş Bakı Şube Müdürlüğü personeli Suna Yılmayan atölyede çini ve rölyef, Yalova Polis Merkezinde görevini sürdüren Merve Şevik Yüksel ve Çiftlikköy İlçe Güven Müdürlüğünden Aslı Çolak ise evlerinde fotoğraf yapıyor.

Itimat mensupları, eserlerini Polis Güçleri Haftası kabilinden büyük günlerde direktörlük hesabına açılan sergilerde meslektaşlarının ve halkın beğenisine sunuyor.

Gidiş Geliş polisi Suna Yılmaz, AA muhabirine, 22 yıldır güvenlik teşkilatına hizmet ettiğini belirterek, 4 çocuğundan iri olanının üniversitede okuduğunu, ayrıca 12 yaşlarında üçüzlerinin bulunduğunu söyledi.

Polisliğin baskı aynı iz olduğunu anlatan Yılmayan, “Bizimki ayrımsız iş değil, tıpkı aşktır. ‘Ego göreve gidiyorum’ derim çocuklarıma. Biz orayı gelişim adına görmeyiz. Yurtsal bir göreve gidiyoruz. Ben trafik polisiyim. ‘Bugün hangi kazayı önleyeceğiz’ diye niteleyerek düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yılmayan, 22 sene öncesine dönüp kariyeri amacıyla seçme yapsa tercihinin gene polislik olacağını dile getirdi.

Mesleğe evliyken başladığını, kızının arkası sıra 2010’dahi oğullarının dünyaya geldiğini aktaran Yılmayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem kız hem üçüzler hem eş. Bunların hepsinin stresini kovmak amacıyla sanata yöneldim. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine çini ve üç boyutlu rölyefe merak saldım. Hayatın yalnız çığır, yavru, eş, yemek ve işle olmadığını öğrendim. Sanatla o rutin hayattan huruç oluyorsunuz. Çocukları hafta sonu kursa bıraktıktan sonradan biraz saatimi fayans atölyesinde geçiriyorum. Evden, işten uzakta relaks oluyorum. Arada Sırada 24 saat bana yetmiyor, keşki dönüş 48 saat olsaydı birlikte diyorum. Meslektaşlarım bana ‘Elbette bu büyüklüğünde pozitifsin. Bittabi uğraşıyorsun sanatla?’ diyorlar. Ben geçim bulduğumu söylüyorum. Hanay hemen iz ve eş değil, müzakere dallarıyla uğraşsınlar. Nutuk hem çöz huzuru hem dahi familya huzurunu sağlar.”

“Tekellüm bir nice yaramı sardı, bana ongun geldi”

Semiz boya resimler özne Merve Şevik Yüksel ise insanların yararına müteveccih bir şeyler tahsis etmek istediği amacıyla bu mesleği seçtiğini bildirdi.

Sanatın iyileştirici gücüne inandığı için suret yapmaya başladığını ve bu sanatı meslektaşı olan eşine dahi sevdirdiğini kaydeden Yüksel, “Konferans birçok yaramı sardı, bana bereketli geldi. Çalıştığım polis güçleri merkezinde suçluları, mağdurları, çaresizleri görünce insanın ruhu yoruluyor. Fotoğraf bile ruhun yaptığı aynı aktiflik. Ego da ruhumu dinlendirmek için evimde işlik kurdum. İşten geldiğim zamanlarda fiziki ve psikoloji kendisine yorgunluğumu bu atölyede gideriyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Mesai sonrası resim yaparak dinlenmenin, ertesi güne kendini hazırladığını dile getiren Yüksel, seçme aktarılma güçlü ve güler yüzlü olmasının sırrını soran meslektaşlarına sanatla uğraşmalarını önerdiğini belirtti.

Kara türlü fotoğraf çizen Aslı Çolak dahi polis güçleri üniformasını taşımaktan itibar ve gurur duyduğunu vurguladı.

Resme çocukluğundan bu yana bandaj duyduğunu anlatan Çolak, şunları kaydetti:

“Sürekli foto yapardım. ‘Manevi yoksunluklar, bilcümle maddesel azaplardan haddinden fazla henüz ağırdır’ sözü var. O yüzden bile insanların manevi yoksunluğu doyurması gereken hobiler edinmesi gerekir diyerek düşünüyorum. Benim üzere da fotoğraf ve foto sarmak bu manevi yoksunluğu doyuracak tıpkı hobi. Gelişigüzel çalıştığımız veya bakım verdiğimiz insanlar gerek istemez belli ayrımsız usanç uyandırıyor. Bu yorgunluğu atabilecek hobilerden biri bence foto. Yorgunluğu atıyorsunuz, daha pozitif bakıyorsunuz, stres ve yüklülük elan birlikte azalıyor. Bu da işimize yansıyor. İşteyken daha güler yüzlü oluyor, aksi enerjiyi atmış oluyorsunuz ve insanlara henüz olumlu bakabiliyorsunuz.”

Share: