Yalova haber! “Hem Yalova hem İl Özel İdare kazanacak”

Yalova İl Özel İdare eklenmiş hizmet binasının bulunduğu 2 parselin hasılat paylaşımı aracılığıyla ihale edilmesiyle ilişik açıklamada mevcut İl Umumi Sedir Başkanı Hasan Soygüzel, “İlimizde yoğun istihdam ve iktisadi canlılık yaratacağını düşündüğümüz tıpkı proje. İdaremize bile haddinden fazla bunaltıcı anlamda dirimlik getireceğini düşünüyoruz” dedi.

Yalova İl Özel İdare eklenmiş bakım binasının bulunduğu 2 parsel yönetim payı dirimlik oranı yüzde 28,44’lük oranda paylaşımı aracılığıyla münakasa edilmişti. İhaleyi Binbay Bina İnşaat Ün. Tic. Ltd. Şti. ile İzbay İnşaat Taşımalık Akaryakıt Ürünleri Şöhret. Tic. Ltd. Şti. firması girişimi 182 milyon 16 bin TL’ye kazandı. Geçtiğimiz pazartesi günü üstelik ilgilendiren firmayla uyuşma imzalandı.

İhaleyle ait İl Hususi İdare Güruh Salonu’nda Vali Muammer Erol’un dahi katılımlarıyla bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Projenin geçmiş adımı 2012 yılında atıldı

Toplantıda konuşan İl Genel Sedir Başkanı Hasan Soygüzel, şunları kaydetti:

“Proses içre biz kısmi açıklamalar yaparak kamuoyunu bilgilendirmiştik ama takdir edersiniz kim İl Özel İdaresi’nin aynı kamu kurumu olması nedeniyle, eksiltme sürecinin devam ediyor olması dolayısıyla de bu açıklamalarımız sadık kalmıştı. Demin konvansiyon imzalandı. Zımnında konuyla ait uzun aynı bilgilendirme ayırmak üzere sizleri nida ettik. 6 Şubat 2012 tarihli İl Genel Meclis toplantısına bu bahis önce namına gündeme geliyor. ‘Yatırım hizmetlerinde değerlendirilmesi üzere’ alınan kararda gayri söylenegelmiş şirketleri ortaklığından bakım ve tekliflerin alınması yönünde karar veriliyor. Bu proses bu şekilde başlatıldıktan 1 sene sonradan 6 Ara 2013 tarihli İl Genel Meclisi kararıyla azami yararın sağlanması için proje kıymetlendirme raporunda getirimli envestisman yerine önerilen otel AVM seçeneği ile mecbur kalınmaması, bahse konu alanda, hususi elverişsiz, okul, otel, AVM, beyaz perde, piyes, ticari ofisler ve ayrımsız yatırımlarında dahi yapılmasına imkan sağlayacak şekilde bu yerin değerlendirilmesiyle ilgilendiren değişmeyen alınıyor. Karar alındıktan sonraları bu konu idaremiz üzere tıpkı hareket yerine kalıyor. Aradan kısaca 10 sene benzeri süre geçti. Bu sürede hem Yalova’üstelik, hem Türkiye’dahi hem dünyada soylu erki anlamda çokça korkulu gelişmeler oldu. Şehrimiz, büyüdü, gelişti ve ticari anlamda bile belirli tıpkısı noktaya ulaştı. Biz üstelik 5.3.2022 tarihinde konuyu tekrardan İl Umumi Meclisi gündemine alarak bu içtima idaremize gelir getirecek şekilde değerlendirilmesine yönelik zaruri hazırlıkların dalavere yoluyla yürütülmesi için aynı değişmeyen aldık. Nedeniyle yönetim bile bu eş ödevini üzerine alarak vacip çalışmaları, hazırlıkları yaptı. İlgili kamu kurumları özel sektör kuruluşları, bizim uzmanlar, müracaat edebileceğimiz herkesle danışma edilerek ticari imarı olan bu içtima gelir paylaşımı yöntemi dediğimiz yöntemle değerlendirilmesi hem devlet ekonomisine, hem şehre kazandırılması. Bu haddinden fazla şanlı ölçekli ayrımsız yatırım. Sonuç yıllarda domestik yönetimler aracılığıyla ilimize kazandırılacak belki bile bildirme erdemli meblağlı aynı proje. Dolayısıyla bu açıdan da çokça önemli. İlimizde alçak istihdam ve hesaplı elektrik yaratacağını düşündüğümüz benzeri proje. İdaremize birlikte çok güç anlamda sağlık getireceğini düşündüğümüz bir proje.”

Kavuşum değeri 1,5 bilyon liralık

İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Selamet Akın ise 2 parselden oluşan bölgenin mamure planlarında tecim alanı yerine belirlendiğini tabir etti. Bölgedeki 1,5 emsalin turizm tesisi yapılması durumunda 2’ye çıktığını anlatan Atak, ” Yalova Belediyesi’nin imar planı notlarından kaynaklanıyor bu. 51 bin 158 metrekarelik aynı yapım alanına erbap misil namına. Emsale karışma olmayan alanlarla gelişigüzel tahminî 60 bin metrekare satılabilir alan var. Bulunan taşınmazlarımız olduğu alanda metrekare fiyatı 25 bin ile 30 bin teklik ortada değişiyor. Satılacak alanımız 60 bin metrekare olan 2 parselimizin bugünkü değeri 1,5 bilyon ile 1,8 bilyon beyninde değişiyor. İl Hususi İdaresinin kasasına girecek nicelik 426 milyon ile 510 milyon arasında aynı misil. 182 milyon lira kıymetlendirme raporlarında kıran bağan çıkıyor ama soy çevre değeri ile cebimize 426 milyon ile 510 milyon beyninde bir cirim girmiş olacak” dedi.

Hususi İdaresi Genel Sekreteri Beklenti Yılmayan ise bulunan açar parkının ve katma hizmet binasının Çiftlikköy Kelebek Çayırında kamuya ilgilendiren 2 arazi üstünde mensur edileceğini söyledi.

“Yalova pay sahibi olacak, faydalanacak”

Basın toplantısında Yalova Valisi Muammer Erol da kortej alarak ortaya çıkma yatırımın Yalova’ya dokunaklı benzeri eklenmiş derece kazandıracağını rapor etti. Ilbay Erol konuşmasında, “2012 yılından beri bura ile ilgilendiren İl Genel Meclisi’nde sedir üyeleri ve yöneticiler mir yormuş ancak ayrımsız sonuca varamamışlar. Bugün gelinen noktada ise emeği olan herkese haddinden fazla teşekkür ederim. Böyle bire bir kararı şehre ağır sıklet bire bir katma derece katacak balaban aynı yatırımı gerçekleştirmiş oluyorlar. Toplamda 640 milyon TL bu yer üzerindeki yatırımda kullanılacak. Sadece bununla üstelik kalınmayacak. Yapılacak inşaatların kumu, demiri, çimentosu da Yalova’dan alınacak. Burada ki insanlara istihdam sağlanacak. Oluşacak ticari alandan eksiksiz Yalova pay sahibi olacak, faydalanacak” dedi.

“Ağzı olan konuştu”

Ilbay Erol münakasa sürecinde özellikle sosyal iletişim araçları kanalı ile yapılan benzeri takım haberlerden veca yandı. Birilerinin bu münakasa sürecinde, bilgiden uzak ve gaddarca eleştirilerde bulunduğunu birlikte hatırlatan Vali Erol, “Geriye çevrik kendisine burası ile ilgili söz söyleyenlerin bugün ortaya çıkan bu tablodan sonra söylediklerine göre bence yüzlerinin kızaracağı bire bir safiha olduğunu görüyorum. Bura araba, aceme, yamyama peşkeş çekiliyor diye niteleyerek içtimai medyada yazılar yazanların bence aynı defo borcu olduğunu birlikte düşünüyorum. O süreçte adeta ağızı olan konuştu. Demin gerçeğin hangi olduğu ortaya çıkmıştır. Valisi, İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi yapılan mufassal ve hassas çalışmalarla burayı olabilecek genişlik yüksek değerle şehrin menfaatine olacak şekilde değerlendirdiler. Arasında olan temel budur. Bu gayreti görüp Cenabıhak razı olsun demesi gerektiklerini dahi düşünüyorum. Bu bizi motive kırat. Yoksa yaptığımız temas aha şaibe araştırmak gayreti ile bakanlar olursa bu bizim motivasyonumuzu kırar” diye konuştu. – YALOVA

Share: