Yalova haberleri! Yalova’da Osmanlı ve Roma dönemlerine ilişik deniz fenerleri baş başa keşfedildi

Yalova’da Osmanlı ve Roma dönemlerine ilgili deniz fenerleri müşterek keşfedildi

Dünyada ilk defa yanında keşfedilen tarihi bahir fenerleri müze olacak

YALOVA – Dünyada antika ve andıran bebek ilişik iki deniz fenerinin bire bir arada keşfedildiği tek kayran olan Yalova’nın Altınova İlçesi’nde yapıların müzeye dönüştürülmesi amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Altınova İlçesi’nde Osmanlı Dönemine ilişik Deniz Feneri’nin restorasyonu tamamlandı. Alelacele yanı başında deniz suları altında keşfedilen 2 bin yıllık roma bahir feneri ise arkeolojik çalışmalar sonucu çevrim yüzüne çıkarılmaya başlandı. Altınova’daki antika ve andıran bebek ilgili iki deniz feneri beraberinde keşfedilmiş değişik tarihi dönemlere ilgilendiren olması yönünden dünyada tıpkı bulunmuyor.

Bahir fenerleri müzesi olacak

Restorasyon ve kazı çalışmalarını inceleyici Altınova Belediye Reisi Dr. It Canlı Ağızcıl, Roma ve Osmanlı dönemlerine ilgili deniz fenerlerinin müze olacağını belirterek, “Antika çağdan Osmanlı’ya deniz fenerleri ilgilendiren tarihi tıpkı yolculuk, tarihe dokunduğunuz ve keşfedeceğiniz yetişkin benzeri hat olacak. Antrparantez dünyanın adlı bahir fenerlerinin replikalarının birlikte sosyal tesisler kayran alacağı tıpkısı kayran olacak” dedi.

Yalova Müze Müdürü Sinan Özbey ise Altınova’da geçmişten günümüze kalan tarihi ve kültürel dokunun korunmasıyla ilişik icraat yapıldığını rapor ederek, “Altınova İlçemizde geçmişten günümüze küsurat arkeolojik ve kültürel dokunun korunmasıyla ait, bu dokuların yaşamın içerisine girerek, korunarak kullanılmasını amaçlayan bir proje yürütüyoruz şu anda” diye niteleyerek konuştu.

Bahir fenerlerinin tarihî gelişimi açısından yüce

Hersek Deltası Karaca ve Akarsu Şeş Kazıları 2022 kazı çalışmalarının esmer etabının Helenapolis Antika Kentinin limanında kâin bahir feneri yapısında gerçekleştirdiklerini söyleyen Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Hersek Deltası Hafriyat Başkanı Dr. Serkan Zaman, ise “Hafriyat yaptığımız düz zinde Roma, erken Bizans dönemine tarihlenen bir yapıdır. Acilen arkasında bulunan 1863 Osmanlı deniz feneri yapısıyla karambol namına durmaktadır. Nahiye deniz fenerlerinin tarihî adına Roma’dan günümüze büyüklüğünde gelişimini göstermesi açısından oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

Share: