Yapay zekaların antropoit gözleri olacak

Haber insanları, yapay zeka üzere insan gözü ile analog özelliklere cemaat, retinayı imitasyon eden tıpkısı açar geliştirdi. Bu açar yardımıyla yapay zeka bile çevresini görsel anlamda insanlar gibi anlayabilecek.
Geçmişte yapılan çalışmalarda gözün saniyelik bilgi aktarımının 10 milyon bit olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden tıpkı bilgiyi entelekt namına elde edip işleyebilmek, özerk araçlar yetiştirmek amacıyla yapılan çalışmalarda bile şişman atılımların kapısını açma potansiyeline -genişlik azından teoride- sahipti. Tamam bu format daima teoride mi kalacak? WebTekno’dan Emre Ömer Zehir’in haberine göre mail zamanda bu teori pratiğe dökülebilir.

Central Florida Üniversitesi (UCF) marifetiyle geliştirilen tıpkısı şalter sayesinde gelecekte bu teoriyi teşebbüs etmek kabil olabilecek. Eskimemiş aygıt, yapay zeka üzere koca gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi için üretildi.

Araştırmanın sonucunda sentetik zeka için ayn benzeri ayrımsız bina oluşturulması kebir aynı aşama atmayı sağlayacak. Bu göz yapısı sebebiyle sentetik zeka bir şeyleri gördüğü anda bizim kadar algılayabilecek, ayrıca baktığı şeyin gerçeklik mi yoksa ışık, reklam panosu üzere benzeri görsel mi olduğunu de ayırabilecek. Bu uygulayım bilimi robotlara ve özerk araçlara uygulanabilecek.

ACS Nano ünlü dergide yayımlanan makalede meydan düzlük araştırmada, yapay zeka gözünün daha açık bir aralıkta görebildiği üstelik anlatım edildi. Bu bina görebildiğimiz mum aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda üstelik görebiliyor.

Üç farklı iş tıpkısı anda gerçekleşiyor

Bu yeni teknolojinin ayrımsız farklı öne çıkan yanı birlikte üç değişik işlemi senkronik yerine gerçekleştirmesi. Bu dahi şimdilik bakir yöntemi benzersiz kılıyor. Alışılagelen şerait altında bileşimli zeka bili el işi, belleğine toplama ve kavrama işlemlerini değişik yaparken, bileşimli zeka gözü bu üç işlemi eş zamanlı yapıyor.

Araştırmacılara göre yıpranmamış uygulayım bilimi var olanlardan çokça elan acul ve vakit kaybetmeden 2,5 santimetrelik ayrımsız çipe sığdırılabiliyor.

Gökyüzünde nükleer tatil: Yapay zeka uçuracak!

Suçları bire bir hafta önceden tahmin eden bileşimli zeka!

Bileşimli zeka sakim aksiyon gücünün yerini alıyor

 

Share: