Yaşı 90, kurusu ise 450 TL

– Yaşı 90, kurusu ise 450 TL

Bilecik’te toprakla buluşan aronya bitkisinin evvel hasadı yapıldı

Bilecik İl Ekincilik ve Orman Müdürü Necmettin Hempa;

“Şu anki durumda 135 dekara ulaştık, bu üstelik bizim için çok memnuniyet verici sonuç”

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal;

Bu bitki çiftçilerimize oldukça güzelce alacak sağlamaktadır”

BİLECİK – Afiyet açısından hayır olduğu belirleme edilen Aronya’nın üreticilerle tanıştırılması ve üretiminin yaygınlaştırılması için Bilecik’te geçen sene toprakla buluşan bitkinin ilk hasadı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan “Antioksidan kaynağı Aronya Yayım” projesi ile 3 dekar alana 6 bin 666 aronya bitkisi geçtiğimiz sene mayıs ayında Bilecik’in Osmaneli ilçesinde toprakla buluştu. 16 ayın peşi sıra evvel hasadı yapılan aronya bitkisinin Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal’ın ve İl Ekincilik Müdürü Necmettin Arkadaş’ın katılımı ile yapıldı Bilecik’in Osmaneli ilçesinde tıpkısı rençper yoluyla yetiştirilmeye başlanılan tıbbi ve hoş kokulu nebat Aronya’nın hasadı de Yüksel Ünal’ın ve İl Tarım Müdürü Necmettin Arkadaş’ın katılımı ile yapıldı.

“Aronya açık iklim kuşağına ve arazi şartlarına süssüz adapte olabilmektedir”

Ilçebay Yüksel Ünal, aronya bitkisinin hasadı başlamadan ilk Ziraat Mühendisi Kükremek Helvacı Çetin’den vukuf aldı. Dokunaklı, “Aronya neşir projesi 2021 yılı istatistiklerine göre 3 dönüm namına başlayan aronya ekimi 2022 bu yıl 135 dönüme büyüklüğünde çıkmıştır. Bu çoğalma aronyanın kâm edilen tıpkı ürü olduğunun göstergesidir. Gıda ve ispençiyari alanında kullanılması antioksidan değerinin efdal bu ürünü değerli olduğunu göstermektedir. Aronya geniş abuhava kuşağına ve toprak şartlarına basit uyarlanmış olabilmektedir. Ilkokul yaşından sonraları bol bakıldığında averaj ayrımsız aronya fidesi tahminî olarak 10-15 klio verim alınabilmektedir. Seçilen düz yerine Adliye köyü yerey yapısı iy ve uygun olduğu üzere ikinci yılında ürün vermiştir. Ürünün aktüel fiyatlarına bakıldığında tazesinin kilosu 90 TL ila 150 TL arası satılmaktadır. Kuru aronyanın kilosu ise 400 TL ila 450 TL arası satılmaktadır. Bu bile çiftçilerimize berenarı fena hâlde idrak sağlamaktadır” dedi.

“Şuan ki durumda 135 dekara ulaştık, bu dahi bizim için çokça sevinme donör serencam”

Bilecik İl Ekincilik ve Orman Müdürü Necmettin Refik ise, “Elimizde sabık sene önceki başlatmış olduğumuz aronya bitkisinin dikimi ile ilgilendiren 6 bin 660 adet fidenin dikimini gerçekleştirmiştik. Zaman ise diktiğimiz aronya bitkisinin haşatını açmak üzere bütün bulunmaktayız. Şuan kim durumda 135 dekara nail oluyor. Bu dahi bizim amacıyla çokça memnuniyet donör akıbet, ilimizde üretmiş olduğumuz bu aronya bitkisi özellikle piyasada çok kabul gören 90 TL ile 130 TL arası fiyatla satışı yapılan ayrımsız yayın çiftçilerimize özellikle aldatıcı olmasını diliyorum. Bu konuda desteklerini esirgemeyen başta geçmiş dönüş valimiz Bilal Şentürk ve kâin valimiz Dr. Kemal Kızılkaya’evet ve Kaymakamımız Yüksel Ünal’a çokça teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize yavuz olmasını diliyorum” dedi.

Ilçebay Yüksel Ünal, bugün ilk defa tropikal abuhava meyvesinin Adliye Köyü kabil yüksek aynı köyde yetiştiğini gördüklerini belirtti. Ünal, “Üreticiden ilk biz tüketiciyiz, tadına baktığımız ant alıça benziyor amma alış değil, tadı kiviye benziyor ama kivi değil, aşılanmamış mersinine benziyor amma keçi yemişi değil, tadım yapığımız ahit hani alarga aynı adamı tanırsın de adını çıkartamasın aronyada işte anca bir nebat. Temas birimiz bu ürünü bir ürün suyunda ya dahi tıpkı şekerlemede katiyetle yemişizdir. Tabi bu 3 dönüme mezru tıpkı aronya bitkisi ihtimal Adliye, belki Bilecik, belki Osmaneli üzere basit bir etap amma erte ileride nazik benzeri kadem olacağına inanıyorum. Iyi hayır olsun ilçemize, emeği sabık herkese özellikle pres sahibi bu ürünü yetiştiren çiftçimiz Osman Nuri Kutluya leziz ve güzel olsun” dedi.

Tarla sahibi fellah Osman Nuri Mutlu, 3 buçuk dönüm yer üstüne sabık yıl fidelerini diktikleri duruluk aronya bitkisinin geçmiş ürünlerini topladıklarını belirterek, “Bu projede bizlere desteklerini esirgemeyen Bilecik valimize, Osmaneli Kaymakamımıza, ülke ve ilçe ekincilik müdürlerimize ve personeline verdikleri desteklerinden ekolojik ortam çokça teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın arkası sıra Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal ve İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Eş, aronya bitkisinin önce hasadını yaptılar.

Share: