Yazar Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı zımnında ahiret yolculuğu tehditleri alıyordu

Hint asıllı İngiliz edip Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı bir etkinlik sırasında danışma yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi yoluyla yapılan açıklamada, bıçaklı aynı şahsiyet marifetiyle saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı istişare sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan yaklaşık 1 saat sonraları düzenlediği matbuat toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, keyif durumuyla ilişik incelik paylaşmadı.

“IBLIS AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli tıpkı yazın ödülü olan Booker ödülüne ehil edip Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri adlı kitabı dine taşlama içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, gerçeküstücü, post-gündeş namına nitelendirilen romanı zımnında ahiret yolculuğu tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR BERGÜZAR KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 sene sonra İran’ın rahmetli dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi amacıyla 3 milyon dolar hediye koymuştu. Henüz sonra nısıf resmi ayrımsız İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar henüz eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan doğumlu edip Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile ad kazanmış ve kitabı vakit kaybetmeden Bir Krallık’ta 1 milyonun üzerinde satmıştı. Ancak Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ahiret yolculuğu tehditleri almış ve 9 sene boyunca saklanarak daim olmak zorunda kalmıştı.Share: