Yazılımda 58 bilyon dolarlık hizmet ihracatı

Ege İhracatçı Birliği’nin aile sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda YABİSAK-Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Tasarruf Derneği Umumi Heyet Başkanı Dr. Faruk Güler, “Sayısal Transformasyon ve dördüncü sanayi devrimi, bitiren alışkanlıklarını, im ve hizmetler başta olmak amacıyla tamlık değerler zincirini değme geçen dönem kalan hızda değiştirdiği kabil, rekabetin kurallarını bile baştan yazıyor. Görüyoruz ki dijital transformasyon, çağımızda değme anlamda anne akıntı ve mühim benzeri laf haline mevrut durumda. Yaşanan bu iri dönüşümün özünde inovasyon, eskimemiş gelişim modelleri ve teknoloji olmakla gelişigüzel, yekpare bu etkileşimin merkezinde yazılım tabanlı rekabetçi avantaj kayran alıyor” açıklamasını yaptı.

Dünyanın sunu iri 10 şirketinin 5’i yazılım odaklı

Güler 2000’dahi, çevre değeri yeryüzü faziletli toptan şirketler beyninde çıktı yer yağı, çıkar yol, mal ve buna analog farklı sektörlerde meydan düz şirketler öne çıkarken, önceki onda vakit kaybetmeden bire bir teknoloji şirketi Microsoft’un bulunduğunu anımsattı ve ekledi:

Günümüzde ise dünyanın bildirme nazik 10 şirketinin yedisi teknoloji firmalarından oluşuyor (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Facebook, Alibaba ve Tencent). Bu devler incelendiğinde beşi neredeyse ağız ağıza yazılım odaklı iken, üç firmanın ise yakaladığı kompetitif üstünlükte yazılımın ciddi öneme erbap olduğunu görüyoruz. Ülke kendisine mufassal yıllardır artarak devam fail teknokent yatırımları, Ar-Ge, inovasyon teşvikleri ve özel sektör startup hareket birlikleri ile büyüyen tıpkısı girişimcilik ekosistemine sahibiz.

‘Global yazılım ekosisteminde doğruluk ettiğimiz payı alabilmiş değiliz’

Faruk Güler, “Ancak global yazılım ekosisteminde türe ettiğimiz payı elan alabilmiş durumda değiliz. Bugün burada toplanmamızın birlikte nedeni olan; doğrudan bilişime odaklanmış destek ve teşviklerle, yazılım ekosisteminin pekitmek üzere somut adımlar atıldığını iletilmek berenarı atılganlık vericidir. Yazılım ekosisteminin gelişmesine yönelik atılacak rastgele adımın, ülkemizin yazılım ürün ve hizmet üretiminde elan bilinir olmasına ve ihracatının artmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Sektörün gerekseme duyduğu hareket gücüne erişimi, genişlik vazgeçilmez sorundur’

2021’mağara başında İzmir’birlikte, önde gelen kurumlar, şirketler ve üniversiteler ile gelişigüzel gelişmemiş adı YABİSAK olan Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Biriktirim Derneği’ni kurulduğunu anlatan Güler, şunları kaydetti:

YABİSAK, İzmir’in serencam yıllarda inovasyon, girişimcilik, Ar-Ge ve uran 4.0 alanlarında kaydettiği başarıyı elan birlikte yükseltmek ve kenti yazılım ve enformatik sektöründen yerel ve yabancı firmaların kümelendiği ayrımsız çekicilik tarz haline yayımlamak amacıyla müesses tıpkı dernektir. YABİSAK kendisine iş birliği fırsatlarının geliştirilmesi, terbiye ve istihdam olanaklarının artırılması, finansmana muvasala, uluslararası pazarlara açılım ve altyapının geliştirilmesi kabil bir nice başlıkta üyelerimize ve kül sektöre bakım atfetmek için icraat yürütmekteyiz. Üniversitelerle işbirliği içre sektöre yetişmiş iş gücü kazandırmaya yönelik ayrımsız proje üstünde çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, bu seksiyon insan odaklı gelişen aynı kürsü. Sektörün gerekseme duyduğu gelişim gücüne erişimi, sunu elzem sorundur.

Hizmet ihracatında 10 bilyon dolarlık artım

Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Fatih Özer, “Kül ast sektörlerimiz desteklerden faydalanıyor. Hizmet ihracatımızda 10 bilyon dolarlık artım var. Güzeşte yıl 58,1 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştirdik. Talih ekonomisine 25 bilyon dolarlık yardım sağladık. Yazılım ve enformatik ihracatı birlik sektörlere birlik ediyor” diye niteleyerek konuştu.

‘2021’i yüzdelik 61 büyümeyle 58 bilyon dolarlık ihracatla kapattık’

Hizmet İhracatçıları Birliği Yazılım ve Enformatik Komisyon Başbuğ Yardımcısı Akın Sertcan, “Bakım sektörleri ciddi tıpkısı kayran. 2021 yılını yüzde 61 büyümeyle 58 bilyon dolarlık ihracatla kapattık. 25 bilyon dolarlık bakım ticareti ilavesi vererek talih ekonomisine büyük ulama sağladık. Bakım ihracatını iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Yazılım ihracatımız sabık yıl yüzde 20 artışla 2,5 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemde 15 bilyon dolara aksettirmek hedefindeyiz. 2025 yılında 110 bilyon dolarlık hizmet ihracatına idrak hedefindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Enformatik Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı

Tecim Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü Emre Orhan Öztelli, “Hizmet ihracatında bindi kalemlerini artırdık. Turquality’i rötuşlu ettik. Enformatik sektörüne Türkiye Enformatik Sektörünün Uluslararasılaşması ve e-Turquality Bilişimin Yıldızları başlığında apayrı bire bir bindi mekanizması paketi yaptık. 44 bindi kaleminden oluşuyor” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan esame

Tecim Bakanlığı Bilişim Sektörü Destekleri Brifing Toplantısı Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı detayları, Bakım İhracatçıları Birliği Umumi Sekreteri Fatih Özer, YABİSAK-Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Biriktirme Derneği Umumi Heyet Başkanı Dr. Faruk Güler, Tecim Bakanlığı Arsıulusal Hizmet Ticareti Umumi Müdürü Emre Orhan Öztelli, Bakım İhracatçıları Birliği Yazılım ve Bilişim Alt Kurul Başkan Yardımcısı Akın Sertcan’ın küşat konuşmalarıyla Veli İhracatçı Birliği’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Tecim Bakanlığı Uluslararası Bakım Ticareti Umumi Müdürlüğü Bilişim, Yazılım, Sayısal ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanı Hürol Karlı ise Bakım Destekleriyle ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

Murahhas firmaların pahal ilgisini çekici derinti, uzun süren soru- yanıt oturumunun peşi sıra, birebir tanışıklık ve networking etkinliği ile bitti.

Yazılım ihracatında misyon büyüdü

HAVELSAN’ın milli yazılımı ilk defa bir tatbikatta kullanıldı!

Tecim Bakanlığı’ndan yazılım ve oyun ihracatına bindi paketi

Türkiye’nin yazılım ekosistemi güçleniyor

SİBERAY’dan ‘fidyeci yazılım’ uyarısı

Share: