Yeşilova Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu

İZMİR’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde, 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Yengi Yoğun, “Yeşilova Höyüğü, Truva’evet mail ticari bire bir kalıp. Truva ile idolleri, çanak çömlekleri, gelenekleri benziyor. Son bulduğumuz 6-7 santimetre boyunda, beş altı santimetre inceliğinde tıpkı im” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Iye Üniversitesi’nin desteğiyle Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerindeki kazı çalışmaları sürdürülüyor. Çalışmalarda sıkışık 9 köyün gün yüzüne çıkarıldığı, tarihi 8 bin 500 sene öncesine kadar uzanan kentteki binlerce sene öncesine ilgilendiren çupra balığı, bayıltan nev olan zehirli vatoz, bahir kestanesi, istiridye ve midye kabilinden bir nice kalıntıdan önce İzmirlilerin bile bugünün şehir sakinleri kadar başta midye başlamak için bahir ürünlerini tükettiği belirlenmişti. Tarihe ışık markajcı İzmir’in geçmiş insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde bu öğün 5 bin yıllık mermer idol bulundu.

‘BATI, MERMERİ HADDINDEN FAZLA İYİ KULLANIYOR’Iye Üniversitesi Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Galibiyet Koyu, Çanakkale’dahi Hektor ve Aşil’in savaştığı Truva Antika Kenti’ne bir nice yönden benzerliğiyle öne çıktığı belirtilen İzmir’in Bornova ilçesindeki Yeşilova Höyüğü’nde bulunan mermer idolle ilişik vukuf verdi. Doç. Dr. Dip, “Yassıtepe’üstelik yaptığımız çalışmalarda, günümüzden 5 bin sene öncesinin, İzmir’in ticari kentleşme yerinin alanını kazıyoruz. Bugüne kadar burada ticari ve dini açıdan bir nice bulguya rastladık. Bunlardan biri üstelik bu sene bulduğumuz mermer tıpkı idol. Batı uygarlığına ibdai bir yapıt. Taşınabilir ayrımsız bilinçlilik. Neolitik dönemden beri süregelen ana sevgili tapınımının süregelen bir devamı. Bu nedenle büyük. Yassıtepe Höyüğü merkezi kentleşme anlamında geçmiş kurulan yerleşimlerden biri. Truva ile benzeyen ticari tıpkısı şekil. Truva ile idolleri, çanak çömlekleri, gelenekleri benziyor. Akıbet bulduğumuz 6-7 santimetre boyunda, birkaç santimetre inceliğinde tıpkı ürün. Günindi uygarlığı mermeri çokça ongun kullanıyor. Bu mermeri de ilahe haline getirip, beraberinde ya üstelik evinde bereket ve keyif getirsin diye niteleyerek bulundurmuş” dedi.

Share: