Yıldırım Kayaç: “Ankara’nın Göbeğinde Ücretli Öğretmenler Derse Giriyorsa Öğretmensiz Ekol, Eğitim-Öğretim Devam Ediyor Demektir”

CHP Ankara Mebus Saika Kayaç, yıpranmamış terbiye-tedrisat döneminde okulların öğretmen ihtiyacının giderilmediğine ilgi çekerek, “Süleyman Aristokrat hep konuşuyor, siyasete engelleme ediyor ama bir kalem görevini yapmadığı amacıyla öğretmenlerin soruşturması bitmedi diye niteleyerek ataması yapılmış öğretmenlerden kısaca 7 bin sarıklı göreve başlatılamadı. İlginç ayrımsız şey oldu, bu öğretmenlere el milli eğitimlerde ‘Siz ücretli derse girin henüz sonraları biz sizin haklarınızı vereceğiz’ dediler. Böyle aynı ufuk imkânsız. Ankara’nın göbeğinde ücretli öğretmenler derse giriyorsa öğretmensiz meslek var, öğretmensiz terbiye-talim bitmeme ediyor demektir” dedi.

Kendisi üstelik hoca olan CHP Ankara Milletvekili Saika Kaya, okulların açıldığı ilk periyot, Ankara Altındağ Peyami Safa İlkokulu’nu konuşma hitit. Mülakat sonrasında izah yapan Kayaç, bakir dönemin öğretmensiz başladığına dikkat çekti. Kayaç, konula ait şunları söyledi:

“SORUŞTURMASI BİTMEDİ DİYE ATAMASI YAPILMIŞ ÖĞRETMENLERDEN YAKLAŞIK 7 BİN ÖĞRETMEN GÖREVE BAŞLATILAMADI”

“Okullarda sarıklı ihtiyacı bibi giderilememiş, ücretli öğretmenler çalıştırılıyor. Öğrenci velilerimiz, öğrencilerimiz beğenilmeyen, öğretmenlerimiz mağdur. 20 bin hoca ataması yapıldı ama bu 20 bin öğretmen bir makule göreve başlayamadı. Esasta öğretmenlerin 1 Eylül’birlikte okulda olması gerekiyordu ancak Süleyman Soylu bütün konuşuyor, siyasete müdahale ediyor ama bire bir tip görevini yapmadığı için öğretmenlerin soruşturması bitmedi diyerek ataması yapılmış öğretmenlerden yaklaşık 7 bin hoca göreve başlatılamadı. İlginç tıpkısı husus oldu, bu öğretmenlere il milli eğitimlerde ‘Siz ücretli derse girin daha sonradan tığ sizin haklarınızı vereceğiz’ dediler. Hakeza bire bir ufuk olamaz. Yazı cırcır böceği kabilinden nâkil Milli Yetişek Bakanı’na daim söyledik, ‘Öğretmen ihtiyacını giderin, 87 bin 500 ücretli öğretmen çalışıyor bu çalışan öğretmenlerle siz amelî nasıp yapmazsanız sorunu çözemezsiniz’ dedik.

“ANKARA’NIN GÖBEĞİNDE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER DERSE GİRİYORSA ÖĞRETMENSİZ EKOL VAR, ÖĞRETMENSİZ EĞİTİM-ÖĞRETİM BITMEME EDİYOR DEMEKTİR”

2021-2022 yetişek talim yılından liselerde sınıfta kalma uygulaması yapıldı. Ankara Keçiören’da tıpkı sınıfta 40 öğrenci var 25’i sınıfta artmış hakeza ayrımsız aplikasyon imkânsız. Eğer tıpkısı sınıfta 25 mektepli kalıyorsa bu sistemin bunaltıcı anlamda duyarsızlığıdır.  Milli Eğitim Bakanı’na sordum, Burdur’üstelik eğitim-öğretim nasıl olacak? Burdur İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü’nün kim olduğunu, hangi yaptığını, ticaretle uğraştığı dönemleri sordum. Ama Burdur İl Milli Terbiye Müdürü görevine hala devam ediyor, Burdur’bile eğitim bilimi talim çürümüştür. Ankara’nın göbeğinde ücretli öğretmenler derse giriyorsa öğretmensiz okul var, öğretmensiz eğitim bilimi-talim devam ediyor demektir.

“BÜYÜKLÜK OKULLARININ SAYISI DÜŞERKEN ÖZEL OKULLARININ SAYISI ARTIYOR. NEDİR SİZİN BU ÖZELE HEVESİNİZ, SEVDANIZ?”

2020-2021 yılında 1 milyon 550 bin 764 celi öğretime devam fail mektepli vardı bu mektepli sayısı 157 bin artarak 1 milyon 738 bin 198 oldu. Vazıh tedris ortaokuluna bitmeme fail öğrenci sayısı 128 bin 171 bin. Degaje öğretim lisesinde okuyan öğrenci sayısı ise 1 milyon 452 binden, 1 milyon 566 bine yükseldi. 2021-2022’de İlkokul sayısı 24 bin 576 iken aynı yıl ortamında 57 azalmış, 24 bin 519’e düşmüş. Ortaokul sayısı 19 bin 25’ten 18 bin 936’ya sakıt. Lisede ekol sayısı 12 bin 972’den, 12 bin 804’e düşmüş. Celal okullarının sayısı düşerken hususi okullarının sayısı artıyor. Nedir sizin bu özele hevesiniz, sevdanız? Hususi okulların sayısı artarken celal okullarının sayısı illet azalır? Bunların hacısı hocası 2022-2023 yetişek-öğretim yılının belli başlı sorunlarıdır. Bu mesail çözülmediği müddetçe kudretli benzeri yetişek tedrisat yürütülemez. Masaların üzerinde töz öğüt kitapları konmuş amma bir nice okulda hala esas olan havari töz diye bir katma yaptı. Mehabet ibret kitabı basıyorsa ikinci aynı asıl kitap ihtiyacı duymaz. Programa kaynak elhak öğüt kitabıdır, kaynağın kaynağı imkânsız. Kaynağın kaynağı benzeri tarikata, cemaate, şirkete peşkeş çekilmek üzere bir tane merkezden dağıtılmışsa bu dahi affedilemez. Canan veliler, biliyorum sıkıntılarınız var bu sıkıntıların hepsini bütün bu arada çözeceğiz, kültürlü yarınlar yakındır.”Share: