“Yılın çırağı” seçilen 14 yaşındaki Samet, öz işini kurmayı hedefliyor

Ticaret Bakanlığınca 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında “yılın çırağı” seçilen Kırşehirli 14 yaşındaki Samet Çakırdoğan, mesleğinde ustalığa büyüklüğünde terfian kendi işini kurmayı amaçlıyor.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Cömertlik Haftası Kutlamaları Bergüzar Yönergesi kapsamında 3 öğrenciyi “ilin çırağı” yerine valiliğe öneri etti.

Valilikteki kurul tarafından “ilin çırağı” seçilen Samet Çakır, ” Türkiye’de yılın çırağı” üzere Tecim Bakanlığına önerildi. 81 ilden mevrut tekâlif ortada Bakanlıkta yapılan değerlendirmede Şarap, Türkiye’de “yılın çırağı” seçildi.

Kırşehir Badem Pınarı Mesleksel Eğitim Bilimi Merkezi Bobinaj Neşelilik Bölümü 10’uncu derslik öğrencisi olan Çakırdoğan, mesleğini kullanışlı kendisine öğrenmesi amacıyla okulu aracılığıyla 2 sene ilk yönlendirildiği Kılıçözü Uran Sitesi’ndeki bobinaj atölyesinde özveriyle çalışıyor.

Burada ustalarından işini öğrenen ve kazandığı ücretle ailesinin geçimine ulama sağlayan Samet Çakır, AA muhabirine, 14 yaşında yılın çırağı seçilmekten bahtiyarlık duyduğunu, amacının kalfa ve teknik sürecini da başarıyla tamamlayarak özlük işini inşa etmek olduğunu söyledi.

Hem okulda kuramsal bilgelik öğrendiğini hem dahi gelişim durumunda kullanışlı yetişek aldığını belirten Çakır, “Sabah 08.00’dahi gelip ustalarımı bekliyorum. Onlar geldikten sonradan işe başlıyoruz. Öğrendiğim çığır haddinden fazla pir. Bize gelen yanık motorların arızalarını çözüyoruz. Elektrik hatasından mı ayrıksı hatalardan mı yandı onu kontrol edip, tamir ve bakımını yapıyoruz.” dedi.

Ustaları sebebiyle “yılın çırağı” seçildiğini anlatan Çakırdoğan, “Onların katkısıyla patika öğreniyorum, kendilerine çok teşekkür ediyorum. İyi bire bir idareci olup mesleğimi müstakbel taşıyarak bu dükkanı ustalarımdan devralmak istiyorum. Cömertlik ilkelerine bakarak işimi öğrenmeye çabalıyorum ve bu ilkelere bakarak çalışmaya bitmeme edeceğim.” diye konuştu.

“Bizden işleri devralacak, bu konuda hayali da var”

İş yeri sahiplerinden Mehmet Ali Kayapa dahi kardeşiyle 17 yıldır baba mesleğini sürdürdüklerini dile getirerek, Çakırdoğan’ın iki yıl evvel okulu tarafından kendilerine yönlendirildiğini aktardı.

Samet Çakırdoğan’ın çok yüğrük şekilde çalıştığını vurgulayan Kayapa, şunları kaydetti:

“İşi öğrenmeye çok arzulu. Biz de elimizden geldiği kadar koruyucu olmaya çalışıyoruz. İnşallah kalburüstü olacak, bizden işleri devralacak. Bu konuda hayali dahi var. İnşallah gerçekleştirir. Ağır tıpkısı uzaklık öge eksikliği var sanayide. Biz da bu alanda uğraş vererek Samet’i Cömertlik ilkeleri çerçevesinde yetiştiriyoruz. O üstelik bu ilkelere göre çalışmaya bitmeme edecek. İnşallah başarılı dahi olacak.”Share: