Yılmaz Büyükerşen: “Trafiğe Merbut Düzlük Kararından Vazgeçmemiz Tür Değil”

Tarihi Odunpazarı bölgesinde neşelilik gösteren ayrımsız grup esnaf, Başkan Büyükerşen’i ülfet ederek UKOME’nin oybirliğiyle aldığı karar sonrası trafiğe kapatılan Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi ile ilişkin görüştü. Komutan Büyükerşen, bölgenin bayındırlık planlarında kentsel sit alanı sâri bölgesi olduğunu, uygulamanın 2011’den bu yana mevrut süreçlerini ve duruşma kararını hatırlatarak, “Bu uygulamadan devletin parçalanmamış kurumlarının aldığı onca karara karşın hoşgörüsüz dönülmesi mümkün değildir” dedi.

Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içinde küsurat Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar 2017/6 mahdut Ulaştırma Eş Güdüm Merkezi (UKOME) marifetiyle alınan kararla trafiğe kapatılmıştı. Uygulamanın başlamasının ardından bölgede canlılık gösteren esnaf ve Paşa Mahallesi Muhtarı Yengi Ölmezer, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen’i makamında musahabe etti.

Başbuğ Büyükerşen’in bölgede yaptığı yatırım, turistik tesisler ve müzelerin çok mefret olduğunu ve bölgeyi hava merkezi haline getirdiğini tamlayan ziyaretçiler teşekkür ettiler.

Başkan Büyükerşen, Kemal Zeytinoğlu Caddesi’nin şalter trafiğine açılması yönünde yeni bir himmet yapılıp yapılmayacağını soran Ciddi Mahallesi Muhtarı Utku Ölmezer ve beraberindeki esnafa süreci özetle şöyle özetledi:

“Bura Odunpazarı Kentsel Sit Alanı içerisindeki benzeri düzlük. Hisse Senedi Sakallı’nın Başkanlığı’nda 2011 yılında Odunpazarı Kentsel Sit Alanındaki Sokaklarda Esirgeme Gayeli İmar Planı Revizyonu hazırlanıp Odunpazarı Uray Meclisi’nde akseptans edildi. Ardından bu plan Eskişehir Hars ve Zevk Varlıkları Dulda Mıntıka Müesses kararının tasdiklemesi dikkate alınarak Büyükşehir Uray Meclisi’nde üstelik akseptans edildi. Meclis kararı Eskişehir Firez ve Zevk Varlıkları Dulda Nahiye Oturmuş’nca akla yatkın görülerek yürürlüğe girdi. Yani bu bölgenin yayalaşmasına yönelik kararlar, uyulması ve uygulanması yiyecek olan mamure planlarına üstelik meful oldu. Tabii genişlik bununla üstelik kalmıyor; UKOME 2017 yılında oybirliğiyle turistik bölgedeki yolların şalter trafiğine kapatılması kararını veriyor. UKOME’dahi sadece Büyükşehir bürokratları namevcut, bir nice kurumdan casus var ve bu karar oybirliğiyle alınıyor. O dönemde Esnaf Odaları kararın iptali üzere sevgili açtı ama duruşma şehremaneti lehine değişmeyen verdi. Murafaa kararıyla UKOME’nin aldığı kararın geçerliliği bile böylecene tescillendi. Bu aynı zamanda Eskişehir Erişim Anne Planı (EUAP), Stratejik Plan ve ‘Sürdürülebilir Kentsel Faaliyet Planı’nda (SUMP) düz kayran tıpkı gerekliliktir.”

“NAHIYE, İMAR PLANLARINA MUVAKKAT BÖLGESİ ADINA İŞLENMİŞTİR”

Kararın uygulanma sürecinin pandemi zımnında arızi kendisine ertelendiğini hatırlatan Komutan Büyükerşen, şöyle devam etti:

“Bölgedeki turizm hareketliliği ile alay malay açacak ve palyatif trafiğindeki sorunlar çığ kabil büyüdü. Bölgenin dal tarafına hem nazik hem aşağılık lastik tekerli araçlar üzere sadık ve meydanda otoparklar yaptık. Ama bakıyorsunuz, aşağıdan yukarıya caddedeki kat, kaldırımlar değme saha kural tanımayan sürücülerin kusurlu anahtar parkları ile dolmuş, çok keskin aynı durumdaydı. Bunu genişlik haddinden fazla sizlerin hissetmiş ve görmüş olmanız geçişsiz. Da devletin kül mezun üst kurumlarının onayladığı, yargının dahi bunun uygulanmasını uygulanan kılan kararına karşın bunu yapmamak kadar ayrımsız boyut bahis konusu olanaksız. Toprak, imar planlarına gelgeç bölgesi namina işlenmiştir. Bu kararlar hukukidir ve uygulanmak zorundadır.”

“KARARDAN GERİ DÖNÜLMESİ OLABILIR DEĞİLDİR”

Dünyanın tek turistik bölgesinde araçla dolaşılamayacağını vurgulayan Büyükerşen, “Gezgin bölgeye mail benzeri yerde otobüsten evet bile özel otosundan iner ve muvakkat namina dolaşır. Bu seçkin yerde böyledir. Yaya yerine gezemeyen seyyah tıpkısı daha o şehre gelmez. O yüzden Odunpazarı’nı, esnafını ve Eskişehir’i seviyorum. Turistik tesisleri, müzeleri bilcümle o bölgeye yaptık. Hala üstelik yapıyoruz, eskimemiş müzelerimiz geçenlerde açılacak. Tekellüm Sokağı kuruluyor. Bunlar bütün bulaşan adina gezecek turistlerin göreceği, sizlerin dahi para kazanacağı aynı kesim olması için yapıldı. Hoca kendisine siyaseten tıpkı madde söylemeyeceğimi, boş ve kesin konuşacağımı Eskişehirliler çok bol bilir, sizler üstelik bilirsiniz. Bu uygulamadan devletin tamlık kurumlarının aldığı onca karara karşın vurdumduymaz dönülmesi olanaklı değildir. Kaliteli kitap, nitelikli hizmet verilen, yayaların şen dolaşabileceği ayrımsız turistik alana sistem dirimlik. İki Eylül, İsmet İnönü gibi şehir merkezindeki caddelerde tramvay hatlarının yapılması ve caddelerde yayalaştırmalar yapılırken da buna benzer saçma çokça şeyler söylendi. Ama zaman o yerlerde caddeleri baştan açacak trafiğine geçirelim desek ki akseptans porte? Bu konuya hakeza bakılmalı” dedi.

Ziyaret böylelikle caddede yayalara yönelik aynı güzelleştirme çalışmasını dahi soran esnafa Başbuğ Büyükerşen, “Onu birlikte kentçilik ve turizm açısından değerlendireceğiz” cevabını verdi.

Ziyaret böylecene günün anısına ajanda fotoğrafı çektirildi.

Share: