YK Enerji’de nesilden nesile istihdam

Kesim halkına öncelik tanıyan ve mevcutta istihdamının yüzde 75’ini belde köylerden sağlayan YK Enerji bulunduğu ilçenin refahına ulama sunmaya bitmeme ediyor.

Kurumsal şirketlerin birçoğunda bir esas isimden çalışanlar ya on paralık olanaksız ya de derogasyon görülür. Fakat YK Erke’den format ayrımlı. YK Enerji istihdamının yüzdelik 10’u nesilden nesle güzeşte benzeri profil sergiliyor. Baba mahdum çalışanların çoğunlukta olduğu şirkette içtimai tesislerde babalarını bekleyen çocukların hayalinde bir çağ ısıl santrallerde onlarla müşterek çalışmak var.

1986’dan bu yana Yeniköy Isıl Santrali’nde fariza düz Kez Amiri Halit Taşpınar, “Tığ burada çalışmanın yanı sıra burada yaşıyoruz üstelik. Toplumsal tesislerde ikamet ediyoruz. Komşularımız bire bir zamanda hisse senedi arkadaşlarımız. Zımnında akşam çay için bire bir araya geldiğimizde bile işimiz ile ilişkin zahir iyileştirmeler yapabiliriz onları konuşuyoruz. Burada komşuluk geleneğini dahi gelecek nesillere aktaran ayrımsız aile gibiyiz. Çocuklarımızın derhâl anında hepsinde tıpkı ahit baretle, tulumla bizim yanımızda harıldamak hayali vardır. Ben şanslıyım ki oğlum bu hayali hedefledi, azmetti, okulunu bitirip bir süre apayrı kurumlarda birikim kazandıktan sonraları YK Enerji mülakatlarını başarıyla geçti. Tıpkısı babanın evladını kendisinin üstelik etraflı müddet çalıştığı yere kâr sağlarken görmesi, onun o bodur pantolonlu halinden çıkarak başında baret üstünde kurumun yeleği ile görmesi yer büyük gururum. 1988 yılından bu yana sosyal tesislerde durma ediyorum. Oğlum ile akran arkadaşları da santrallerimizde fariza yapıyor. Demin sahaya çıktığımda elimizde büyüyen çocukların ayaklarının üzerinde durduğunu vira etmek hep aileler için övünme kaynağı. Antrparantez bu memleket üzere üretmeye devam eden kurumların dahi varlıklarını sağlıklı yerine sürdüreceğinin ispatı. Bize bu fırsatı sunan herkese teşekkürname ederiz” dedi.

Oğlu Mehmet Taşpınar ise, “öncelikle YK Enerji’ye bize çocukluk hayalimizi yaşamamıza okazyon verdiği üzere teşekkür borçluyuz. Bir Nice gelgel tıpkı soy isimden aksiyon alımını yeğleme etmiyor. Ama bu coğrafyanın insanı olan, burada yaşayan bizlerin hedefi santralde çalışmak. Günümüz şartlarında kiralar çokça erdemli, şehirde topraktan mahsul kabul etme şansın namevcut. Burada en azından zat yiyeceğimizi tezyit şansımız var. Ayrıca çocuklarımız dahi doğayla çöz içe ve büyüyor.

Babanızın vardiyasından çıkıp eve dönmesini beklerken onun kerem üzere, mevki amacıyla çalıştığını biliyorsunuz. Birlikte evire çevire işler yapıyorlar. Sizin birlikte hayalinizde bir dönme mücahede çantanızı almanızı bekleyen anneniz, kardeşiniz, eşiniz var. Bire Bir babanız üzere. Biz YK Enerji’nin nesilden nesile istihdam politikası ile bu hayalimizi yaşıyoruz” diye konuştu – MUĞLA

Share: