Yozgat haberleri | Yozgat Bozok Üniversitesi’nde Öğrencilere Uygulamalı Kenevir Tarımı Eğitimi

Esrarın kaba maddesi yerine dahi kullanıldığı amacıyla ekimi izne bağlı olan kendir bitkisi üzerine YÖK tarafından ‘his üniversitesi’ olarak car edilen Yozgat Bozok Üniversitesi’nde öğrencilere kılgısal kendir eğitimi verilmeye başlandı.

‘Endüstriyel kendir’ alanında ihtisaslaşan Yozgat Bozok Üniversitesi, sektöre erişmiş öge kazandırmak için eğitimlere başladı. Üniversitenin Yozgat suret ve Boğazlıyan ilçesinde ektiği kenevirlerin hasadına, bu alanda eğitim kayran üniversite öğrencileri birlikte katıldı.

Tekstilden araba sektörüne, yapım malzemelerinden kozmetik ürünlere, erke sektöründen besin sanayine büyüklüğünde bir nice alanda geçer not kenevir bitkisi ile ait yerine Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde kurulan Kenevir Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde 200’ün üstünde araştırmacının çalışmalar yaptığı açıklandı. Üniversite bünyesinde, kendir antagonist katkılı antibakteriyel köpük ve sıvı umum sabunu ile protein ve besin değeri faziletkâr unlu mamullerin üretimi yapıldı. Yozgat Bozok Üniversitesi Kenevir Araştırı Projesi Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Türkiye’dahi ilk kez kendir üstüne öğrencilere eğitim verilerek sektöre erişmiş eleman yetiştirilmeye başlandığını söyledi.

“KENEVİR TARIMI DİYE BİR ÖĞÜT VERİYORUZ, BU DERS TÜRKİYE’DE VAKIT KAYBETMEDEN BURADA VAR”

Güngör Yılmaz, “Kenevir tarımı diyerek aynı ders veriyoruz, bu ders Türkiye’bile çabucak burada var. Bu, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin bire bir ayrıcalığı. Amma sebep burada var? Yozgat Bozok Üniversitesi, kendir alanında his üniversitesi, o yüzden. Burada kenevir dersini düz öğrencilerin ayrımsız kısmı var, bu dersi düz çok sayıda gruplar var. Biz, bu öğrencilere keneviri bir zamanda durumunda dahi gösteriyoruz kullanışlı bir şekilde, kullanışlı kenevir eğitimi yaptırmış oluyoruz” dedi.

“Bizim üniversitemizde 70 tane proje yürütülüyor kenevirle ilişik” diyen Yılmayan, şöyle konuştu:

“Mecmu bütçe tutarı 3 trilyon bu 70 projede. beherglas projede averaj 3’er can, bazılarında 2 birey, bazılarında 5 emanet var. 3 dirilik fariza alıyor sayı farkı. Düşünün ki bu üniversitede şu anda 200’ün üzerinde araştırman, kendir alanında vukuf üretiyor. 2022 yılı itibariyle bire bir hafta sonradan bu benzer henüz üstelik artacak, zira günden güne eskimemiş projeler geliyor. Şu anda 70 pare. Hem bizim BAM (Ilmî Araştırma Merkezi) birimimiz hem TÜBİTAK hem dahi sair kamu kurumlarıyla birlikte yürüttüğümüz projelerin toplamı 70 ve 3-3,5 trilyon teklik yaklaşık bütçeyle bu çalışmalar bitmeme ediyor. 200 kişilik tıpkısı kargaşa var arkasında. Bu çalışanlar ayrımlı alanlarda, ayrımlı fakültelerde; turizm fakültesi üstelik var, dişçilik var, tıp fakültesi var, veri yazın var, ekincilik var, rastgele tür başka fakülteler var, herkes ayrımlı alanlarda çalışıyor.”

“ÇALIŞMALARIMIZI ÇOK TARAFLI YÜRÜTÜYORUZ”

Bozok Üniversitesi’nin 3 yıldan beri kendir alanında kırıcı çalışmalar yaptığını ve Karı 2020’dahi Yükseköğretim Yerleşmiş vasıtasıyla duygu beratı verildiğini hatırlatan Yılmayan, “Yani ‘siz kendir anlamında ihtisaslaşın’ emrini verdi ayrıksı benzeri ifadeyle. Elbette buna biz eğilimli olduk, aynı projeyle. Dedik ki ‘Yozgat bu gelişim üzere uygun, kendir ile ilişkin çalışmalara, hikmet üretimine, sektöre ulama sağlamaya Yozgat Bozok Üniversitesi hazırdır’ şeklindeki talebimize dayanarak YÖK bize bu yetkiyi, görevi verdi. Biz de o günden itibaren, 2020’nin esasen itibaren, şu anda üçüncü yılın sonuna akıllıca geldik, 20-21-22’nin sonuna geldik, 3 yıldan beri çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çalışmalarımızı çokça tarafli yürütüyoruz” diye konuştu.

Tarımsal araştırmaların esas tetkikat olduğu söyleyen Yılmayan, “Zira mecmu sektörlerin gerektirdiği kaba maddeyi; bitkinin gövdesi, işte bitkinin yaprağı, bitkinin tohumu, kökü, değişik muktezi olan birlik kısımları, lifini yahut kırtığını bu araştırmalardan elde ettiğimiz tor maddeyi ilişik sektörlere vererek süreci devam ettiriyoruz” dedi.

“PROJELERİN İÇERİSİNE DA O ÖĞRENCİLERİMİZİ SOKUYORUZ”

Üniversitenin Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) aracılığıyla desteklenen 53 projenin bulunduğuna aksan fail Yılmaz, şöyle konuştu:

“Öğrenci katılımları üstelik dahil oluşmak amacıyla 17 projede TÜBİTAK destekli kalkmak amacıyla şu anda 70 pasaj proje bizim üniversitemizde deli dolu adına devam ediyor. Yani vukuf üretmeye bitmeme ediyoruz. Bakın, 17 kesim projenin içerisinde mektepli katılımları birlikte var, bu da büyük, aha görüyorsunuz. Derslerimizde da öğrencileri kullanışlı olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Projelerin içerisine birlikte o öğrencilerimizi sokuyoruz. Bizim aynı bambaşka görevimiz ise his üniversitesi adına bu alana eş kaynağı tesis etmek. Yani biz, bilgi yönetiyoruz, gereç materyal geliştiriyoruz, ama daha önemlisi sürdürülebilirlik için koca kaynağı oluşturuyoruz. İşte onu birlikte bu şekilde yapıyoruz.

“HADDINDEN FAZLA GENİŞ ALANLARDA ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Bunun devamında birlikte bizim üniversitemizde yüksek lisans ve doktora tezi kalkmak amacıyla 15’ten fazla, 15-20 ortada aynı ölçü, yani 17-18 kabil düşünebilirsiniz, yani kestirmece 20 tez projesi yürüyor. Acele projesi hangi etmek? Buradan faziletkâr mühendis evet dahi doktoralı insanlar yetişiyor. Biz hem lisans düzeyinde hem faziletkâr lisans hem doktora düzeyinde herif kaynağı yetiştiriyoruz. Hangi alanlarda? Seçkin alanda. Yani burada tarım alanı var, gıda alanı var, inşaat var, enerji var, tababet var, kimya var, ayrıca diş hekimliği var, baytar fakültesi var. Yani efsanevi beslenmesi ve ayrıksı çeşitli pestisitlerin elde edilmesiyle ilgili ayrımsız siper canip ürünlerine kadar çokça geniş alanlarda icraat yapıyoruz. Bu konuda siktirici Yozgat Bozok Üniversitesi bu işi çok gani sahiplendi. Hem fakülteleriyle, bölümleriyle, araştırıcılarıyla bu yelpaze Türkiye’nin tek yerinde bulunmayan. Yani düşünebiliyor musunuz? dişçilik fakültesinin yaptığı çalışmalar bile var, turizm fakültesinin yaptığı icraat üstelik var. Bu büyüklüğünde ensesi kalın aynı çeşitliliğe açık aynı yelpazeye sahibiz.”

“ÖLÇÜLÜ ARAŞTIRMALARIN DIŞINDA BAŞKA AMME ARAŞTIRMA KURUMLARINA BILE YANİ ÇEŞİTLİ ÜNİVERSİTELERE DAHI MALZEME VERİYORUZ”

Prof. Dr. Yılmayan, hedeflerinin öncelikle Yozgat kalkışmak için kenevir dair benzeri sanayinin kurulması, sanayinin gelişmesi, ona kapalı kendisine zirai üretimin artması, istihdamın oluşması, ulusal üretime, ihracata yeni ürünler geliştirmeye ulama ulaşmak olduğunu anlattı. Yılmayan, “Bizim üniversitemiz bünyesinde hesapli araştırmaların dışında ayrıksı amme araştırma kurumlarına birlikte yani muhtelif üniversitelere de malzeme veriyoruz. Bizi arada bir arıyorlar. ‘Hocam aha biyoplastik çalışacağım, bana şu kadar tel lazım’, çarçabuk gönderiyoruz. ‘Hocam ben beton çalışacağım, hocam ego asfalt çalışacağım, işte hocam ego işte motor düşman çalışacağım’ falan, bunlara birlikte biz materyal veriyoruz. Zımnında bizim hemen kendimize değil ayrımsız zamanda bu ülke içerisindeki sağlam haddinden fazla araştırmacıya de böyle idmansız madde ita kabilinden tıpkı görevimiz demeyelim amma bu sorumluluğu üzerimize alıyoruz ve onlara dahi yardım sağlıyoruz” dedi.

Share: