Yüksel Özkan: Balkan Camiası Namına, Atatürk’ün Güç Ettiği Cumhuriyet’i Ne Pahasına Olursa Olsun Koruyacağız

Balkan Göçmenleri Hars ve Tesanüt Derneği’nin (BALGÖÇ) İzmir’de düzenlediği 9. Balkan Şenliği’ne katılan CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Saylav Yüksel Özkan, “Biz, Balkan camiası namına her devir iki gökçe gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye dahi devam edeceğiz. Atatürk’ün sevimli ettiği Cumhuriyet’i ne pahasına olursa olsun koruyacağız” dedi.

Gaziemir Sarnıç Piknik Alanı’nda evvel akşam planlı 9. Balkan Şenliği’hangi, CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Mebus Yüksel Özkan’ın birlikte CHP İzmir Mebus Kamil Okyay Sındır, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Menderes Belediye Başkanvekili Erkan Özkan, BALGÖÇ Başkanı Abdürrahim Nursoy, CHP İzmir Balkan Masası sorumlusu Heybet Yaman, Buca Belediyesi Komutan Yardımcısı ve Balkan Masası sorumlusu Barış Özreçber ile yurttaşlar katıldı.

Halk oyunları gösterilerinin birlikte yapıldığı şenlikte, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun selamını ileterek konuşmasına başlayan Yüksel Özkan, şunları söyledi:

“Pandemiden sonra gene kasırga içindeyiz. Bu ilişki ve muadele, yemeden içmeden İzmir’e ve ülkemize değil, Balkanlar’a bile ayrımsız mesajdır. Hak ve Özgürlükler Partimizin uğrunda iri sınav var; 2 Teşrinievvel… Seçkin ahit olduğu kabil Bulgaristan’da canlı, çifte vatandaşlığı mevcut yüz binleri bulan kardeşlerimiz tercihlerini kullanacak. 2 Ilk Teşrin’den sonra Bulgaristan’daki siyasal vuzuhsuzluk ortadan kalkacaktır. Canlı aynı siyasi temsiliyet sonrası hükümette anahtar bire bir parti olacağından şüphemiz namevcut. Bütün beraber bir tasavvur belirledik. Bu erek, bize ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasal vasiyetidir. Bu üstelik Türk dünyasının birliği ve beraberliğidir. Buna ihtiyacımız var.”

BRONZ SOYER’E DESTEK VERDİ

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarındaki konuşması AKP yöneticileri vasıtasıyla eleştirilen Bronz Soyer’e bindi veren Yüksel Özkan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“İzmir’in kurtuluşunun 100. yılını coşkuyla kutladık. Kentlerin kurtuluşunun kutlanmasının akla yatkın olmadığını, ‘İzmir’in kurtuluşunda kurşun mu sıkıldı’ diyen bir şahsiyeti Türkiye Balaban Budun Meclisi Başkanı yaptık. Yetmedi, yıllardır Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e küfreden, ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen tarihçinin ayağına gittik. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu Diyanet’in başkanı, bu zatı konuşma etti. Ölümünden sonradan utanmadan şehit kanlarıyla yıvışık hıyanet bayrağımızı tabutuna sardık. Bu zihniyeti kınıyorum. Zira biz, Balkan camiası olarak seçme ahit çift gökçe gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye üstelik bitmeme edeceğiz. Yaşama ettiği Cumhuriyet’i hangi pahasına olursa olsun korumaya bitmeme edeceğiz. Çanakkale Zaferi’nde yüz binlerce şehit verdik. ‘Çanakkale geçilmez’ dedik. Hangi eyvah ki daha sonra İstanbul nehiy edildi. İşgal güçlerinin gemileri Dolmabahçe’nin karşısına çıpa attığında buna sessiz artan çevreler ve Osmanlı Bandosu, kendisini Fatih Odalık Mehmet zanneden Fransız generaline esenleme verdi. Atı ürktü diyerek ‘Sus’ diyen bu eş, Osmanlı Bandosu’nu susturdu. Bu çevreler, delalet ve dalgı içre değil miydi? Al zarfında değil miydi? İzmir’in kurtuluşunun 100. sene kutlamalarında Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın sözlerini çarpıtıp bundan siyasi getirim umanlar yararsız uğraşmasın. Yararsız içtimai medyada trolleri ile kampanya düzenlemesin. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, nazik benzeri felaket zarfında o gemilerin arasından geçerken yaverine der ki ‘Biz Çanakkale’birlikte yüz binlerce şehidi bunun için mi verdik, geldikleri kabil gidecekler’. Peki, geldikleri üzere gittiler. Koşarak, kaçarak gittiler.

“ATATÜRK ARZ NAZIK HEMŞERİMİZ”

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Bursa işgal edildiğinde kürsüye yağız aynı çarliston marka koyar. Bursa işgali ortadan kalkana büyüklüğünde bu sıçandişi ortadan kalkmaz. Bize siyasal vasiyeti olan, emaneti olan Cumhuriyet’imizin eksiksiz değerlerine yıllardır eş çıktık. Osmanlı cephelerinde bir nice yerde savaşmış, Halas Savaşı’nda savaş vermiş İsmail Çavuş’un torunu namına sizlere sesleniyorum. ‘Atatürk tıpkısı Osmanlı subayı değil miydi’ diyorlar. Evet, Osmanlı subayıydı. Seçkin cephede savaştı. Yok reşit Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti kurdu. Saygın ve umum dünyanın akseptans ettiği lider Mustafa Eksiksizlik Atatürk, yer balaban hemşerimiz. Onun bıraktığı mirasa topluluk çıkacağımıza, Balkan camiası namına yemin ettik, ahit ediyoruz.”

“BU ŞENLİKLER NİCE OLSUN”

CHP İzmir Saylav Kamil Okyay Sındır ise şunları söyledi:

“Iri önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ‘Muhacirler, yitik topraklarımızın eren hatıralarıdır’ der. Ermiş hatıralara imtina etmek tatmak, dayanışmak, çabucak olmak ve geleceğe o el birliği ruhuyla kez akın etmek hepimizin birincil görevi. Bu sevinç hemen Bulgaristan göçmenlerinin katılımı değil, o coğrafyadan gelen herkesin olduğu tıpkı ziyafet. Ekmeğimizi, lokmamızı, tuzumuzu, muhabbetimizi paylaştığımız, hepsinden önemlisi kardeşliğimizi, dayanışmamızı güçlendirdiğimiz bu şenlikler nice olsun.”Share: