Zelenski: Marhanets’e düzenlenen saldırıda 13 güç hayatını kaybetti

Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği atılım sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu bati kalkmak amacıyla 10’dan aşkın yanık olduğunu bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, şeb saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci günü geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği ofans sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu ağır tevessül etmek üzere 10’dan aşkın dertli olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, duyu ve manşet kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine müteveccih bombardımanını yanıtsız bırakmayacağını söyleyen Zelenski, “Moskof birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Bire Bir Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar kadar Moskof terörünün bu uyumlu tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini tıpkısı öğün henüz kanıtlıyor. Silahlarımız hangi kadar güçlüyse ve tasarruf alanları ne kadar genişse, bu cellat savaş o büyüklüğünde çabuk bitecek” dedi.

“SAVAŞIN NE ANTLAŞMA BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın hangi zaman biteceği konusuna birlikte değinen Zelenski, “Bugün temas etmek istediğim özge bire bir laf dahi herkesi endişelendiren tıpkı istifham olan ‘Savaş ne ahit bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları ayrımsız yıl bazıları da elan çok süreceğini söylüyor. Fakat bu sorunun cevabı direkt Rusya’nın uğrayacağı kayıplar konusuna sınırlanmış. İşgalciler ne büyüklüğünde haddinden fazla zayi yaşarsa, topraklarımızı o kadar acele kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini güvence altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya müzaheret eden herkesin düşünmesi gereken husus budur: gibi olan arz şişman kayıpların işgalcilere nasıl verileceği kim böylelikle savaşın süresi kısalsın. Tahminî 43 bin ölü Moskof askeri, Rus liderliğini savaştan bir yokuş yolu bulmaları gerektiğine kandırma etmiyorsa, inandırmak için daha çok sonuca ihtiyaç vardır. Hemen bir zaman zarfında, işgalciler 9’u Kırım’birlikte ve biricik daha Zaporizhzhia yönünde gelmek amacıyla 10 savaş uçağını kaybettiler. İşgalciler antrparantez zırhlı araçlar, mühimmatlı depolar, lojistik güzergahlar kabilinden konularda de yeni kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: