Zelenski: Moskof askerlerini ele eylemek, askerlerimizi çevirmek üzere bize vesile verecektir

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’dahi gözaltında tutulan Ukraynalıları birlikte unutmadıklarını vurgulayarak, “Hiçbirini düşmanın elinde bırakmadan hepsini kurtarmalıyız. Bu son kademe eke. Acımasız askerlerini faal ele geçiren tümce, hava askerlerimizi örtbas etmek üzere bize vesile verecektir” dedi.

Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenski, geceleyin saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında cephedeki durumla ilişik bilgi vererek, son günlerde cephede eke bir mübayenet yaşanmadığını, Donbas bölgesindeki kilit noktaların ‘akıbet basamak şiddetli’ çatışmaların bitmeme ettiği Soledar ve Bahmut olduğunu söyledi. Zelenski, “İşgalciler paralı askerler beyninde olan 2 bin ‘mahkum’ bile dahil tevessül etmek üzere ellerinden mevrut herkesi Ukrayna askerlerinin karşısına çıkardı. Bunlar, kilolu taksirat üzere mufassal mahpushane cezalarına çarptırılmış ‘hükümlüler’. Yemeden Içmeden servet değil, af vaadiyle da cephede tutuluyorlar. Rus devleti terörü bu şekilde destekliyor. Hapishaneden katilleri buluyor ve yeniden öldürürlerse onlara özgürlük vaat ediyor” şeklinde konuştu.

“ONLARI ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞTURMALIYIZ”

Antrparantez Zelenski, Rusya’dahi gözaltında tutulan Ukraynalıları üstelik unutmadıklarını vurgulayarak, “Onları özgürlüğe kavuşturmalıyız. Hiçbirini düşmanın elinde bırakmadan hepsini kurtarmalıyız. Fakat bunun amacıyla benzer olduğu kadar çok işgalciyi ele geçirmemiz gerekiyor. Bu akıbet basamak koca. Rus askerlerini aktif ele geçiren sistem, tutsak askerlerimizi yetirmek üzere bize okazyon verecektir” dedi.

DAHA ÖNCEKİ ESİR TAKASINDA 205 UKRAYNALI BAŞIBOŞ BIRAKILMIŞTI

Ukrayna-Rusya savaşı sırasında Mariupol kentinin kuşatmasında Rus tarafına tutsak düşen Azov taburu üyelerinin birlikte aralarında bulunduğu 205’i Ukraynalı, 10’u yabancı savaşçı 215 gönül, 55’i çeri 56 birey karşılığında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuğunda değiş tokuş edilmişti. Ukrayna, Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin’in arkadaşı Viktor Medvedçuk ve 55 askeri Rusya’ya, 108’i Azov taburu askerleri olan 215 sevimli karşılığında verdi. Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın serbest bıraktığı 5 Azov komutanının kavga bitene büyüklüğünde Reisicumhur Erdoğan’ın himayesinde Türkiye’dahi kalacağını açıklamıştı.

OLENA ZELENSKA: UKRAYNA HERKESİN ÖZGÜRLÜĞÜ VE EVE DÖNÜŞÜ İÇİN SAVAŞACAK

Zelenski’nin eşi Olena Zelenska üstelik ayrıca Ekim’in başında, Azov tugayının 5 komutanıyla Türkiye’de görüşmüş ve bunu şu ifadelerle duyurmuştu:

“Türkiye’bile ‘Azov’ kahramanları ile bir araya geldim – çabalama ve peklik amacıyla şükranlarımı dile getirdim. Andriy Yermak, aileleriyle aynı güruh düzenlenmesine yardımcı oldu. Zaman heybetli tıpkısı bölüm ama henüz gidilecek haddinden fazla posta var. Ukrayna herkesin özgürlüğü ve eve dönüşü için savaşacak.”

Antrparantez Olena Zelenska’nın ziyareti sırasında komutanların aileleri de Türkiye’ye gelerek komutanlarla bir araya gelip özlem gidermişti. Komutanların aileleriyle buluşmasına dayalı yapılan açıklamada “Ayrıca Andriy Yermak, Türk tarafının dahi yardımıyla, Türkiye’ye gelen aile üyeleriyle Azovstal savunucularını tıpkısı araya getirdi. Savaşçılar, aylar bilahare ilk defa sevdiklerini görüp kucaklayabildiler” ifadelerine düzlük verilmişti.

Share: