Zika Virüs Hastalığı’na ülfet edilen ülkede maruz kalınıyor

Medical Point Gaziantep Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vuslat Keçik Boşnak, “Zika Virüs Hastalığı’na (ZVH) maruz küsurat insanlar genellikle musahabe ettikleri ülkede maruz kalık, döndükten bilahare hastalık bulguları başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine meydan verilen Boşnak, Türkiye’de 2017 yılında, endemik kesim ziyareti öyküsü kâin 4 sınırlı dışı kaynaklı hadise tespit edildiğini belirtti.

“Zika virüse maruz artan insanlar genellikle müzakere ettikleri ülkede maruz kalmış, döndükten sonra hastalık bulguları başlamıştır. Zika virüs insanlara temel yerine etkeni haiz sivrisineklerin sokmasıyla bulaşmakla bu arada, virüs, semizlik, vajinal salgılar, kan, gereklilik, amniyon sıvısı, BOS, anne sütü, tükürük üzere üzeri sıvılarında, akıl ve spinal kordda saptanmıştır.” diyen Boşnak şöyle bitmeme etti:

“Virüsün gebelik esnasında bebeğe geçebilmesi ve virüsün Guillain-Barre Sendromu ve mikrosefali beyninde münasebetli olabileceği yönündeki bulgular belirleme edilmesi hastalığa olan ilgiyi artırmıştır. ZVH, genellikle asemptomatik kendisine seyretmektedir. Hastalığın sunma yaygın bulguları, belli belirsiz kırıcı, bozuk, konjonktivit, adale ve eklem ağrısı, halsizlik yahut saksı ağrısıdır. Bulgular alelumum 2-7 çevrim sürer. İnkübasyon süresi kesin kendisine bilinmemekle gelişigüzel 3-14 zaman namına kabul edilmektedir. İnsanlar alelumum hastaneye yatacak büyüklüğünde rahatsız olmazlar.

ZVH’de ölüm haddinden fazla eşsiz görülmektedir. Gezi esnasında, Zika Virüs Hastalığı riskli ülke/bölge ziyaretlerinde sivrisinek sokmalarından tevakki etmek için; etraflı kollu basamak ve pantolon kabilinden vücutta engelsiz vadi kalmayacak şekilde türlü olduğunca merbut kıyafetlerin giyilmesi, ulaşmak ve dinlenmek amacıyla kliması olan bağlı yerlerde veya kapı ve pencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır.

Gece dışarıda kalınacaksa cibinlik altında uyunmalıdır. Gebe ve emziren kadınlar, güvenliği kanıtlanmış, bakanlığımızdan ruhsatlı ve onaylı repellentler (sinek kovucular) kullanmalıdır. Bebeklerin ve çocukların korunması üzere bebek arabaları ve dayanmak amacıyla beğenilen araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayan tedbirler alınmalıdır.”

Boşnak, seyahat dönüşü ise riskli büyüklük/kesim yolculuk dönüşünde birden başlayan, çığlık, döküntü, eklem ağrısı, konjuktivit, adale ve mafsal ağrısı şikayetleri varsa derhal bir keyif kuruluşuna başvurulması, hekime seyahat edilen ülkeden bahsedilmesi, Zika Virüs Hastalığı teşhisi konmuşsa, virüsün yayılmasını çelmek amacıyla koku başlangıcından itibaren sunu birkaç 3 hafta boyunca sivrisinek sokmalarına karşı ilaç alınması akıbet mertebe koca olduğunu açıkladı.

Zika Virüs Hastalığı, Flavivirus grubundan benzeri RNA virüsü olan Zika virüsün (ZV) neden olduğu ve insanlara etkeni haiz Aedes cinsi sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan tıpkı çor.

Zika virüsü ilk kez 1947’de Uganda’da Zika ormanında rhesus maymunlarında saptanmış; peşi sıra 1948’de tıpkı ormanda sivrisineklerden ve 1952’de Uganda ve Tanzanya’da insanlardan izole edildi.

Share: