Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında palamut bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan birçok balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin yanı sıra Trabzon, Samsun, Giresun, Ordu kabil illerden denize açılan tekneler, avladıkları kestirmece 50 titrem palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Cıvıl Cıvıl kadar Karadeniz’in farklı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, geçkin geceden bu yana ayrımlı gemilerden kasalar halinde kestirmece 50 titrem palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin mütenevvi kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna bakarak 20 ile 40 TL beyninde değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık fail Çağrı Eliyazıcı, teknelerin genellikle sivri tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye mail gırgır teknesi var. Temas birinde 2’şer 3’er bin sandık sivri var. Baş Döndürücü bire bir ongunluk var. Hakeza bitmeme etmesini umuyorum. Burada deniz olan değme ilden bölge var” dedi.

Kargaşa’dan balık ağrımak için denize açılan Bülent Okay ise “Denizde artağanlık var bu yıl görüyoruz. Tümce ekmek aldı. Ereğli, Zonguldak beyninde feyiz var. Çoğu bölge beraber avlanıyor” diyerek konuştu.

Share: