23 bin 700 titrem taşkömür gerekseme sahibine ulaştırılacak

23 bin 700 ton taşkömür ihtiyaç sahibine ulaştırılacak

ZONGULDAK Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu marifetiyle 2022 yılı sonuna kadar 23 bin 700 titrem kömür gerekseme sahiplerine ulaştırılacak.

Türkiye Taşkömürü Kurumu eliyle içtima metrelerce altından çıkarılan taşkömürü, mevki ekonomisine yardım sağlarken yardıma gerekseme olanlara bile ulaştırılıyor. Valilikler ve kaymakamlıklar eliyle belirlenen yardıma eksikli kişilere 2022 yılı için 23 bin 700 ton kömür ulaştırılması programa alındı. Şu asıl büyüklüğünde ise 6 bin ton taşkömürü; ihtiyacı olanların adreslerine tasdik edildi. Küsurat 17 bin 707 ton taşkömürünün da yıl sonuna büyüklüğünde doğrulama edilmesi planlanıyor. TTK’ya ilişik Üzülmez, Karadon ve Kozlu Gösteriş Müdürlükleri’nden üretilen kömürler dahi arttırma edilerek hedeflenen rakamın tamamının karşılanması bekleniyor. Kömür depolama alanlarında hazırlanan kömürlerin çuvallarına de Toplumsal Teavün ve El Birliği Vakfı tarafından “Mülk ile satılamaz” yazıları eklendi. Saha sergileme ve karayolu aktarım ihalesi ile kömürler belirlenen bölgelere teyit edilecek.

“Henüz fazla üretim yapalım, elan çok kazanalım”

Devletin gerekseme sahiplerine sağladığı kömür yardımının seçme sene yapıldığını anlatan GMİS Umumi Başkanı Melik Yeşil, “Burası kömür bölgesi devletin ihtiyaç sahiplerine sağladığı böyle benzeri imkan var. TTK’dan kömür satın alınıyor. Bizim işimiz kömürü çıkartıp feda etmek. Bunu devlete satmışız yada özel ayrımsız firmaya satmışız koskocaman değil. Kerem kömürü toplumsal teavün adı altında ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Kuruma parasını veriyor. Derdimiz kavuşum altındaki cehveri yeryüzüne çıkartıp ekonomiye iaşe etmek. Yurtdışından herhangi bir sene 30 milyon tona andıran kömür getiriyoruz. Bu memlekette bu kömürü kullanıyoruz. Zonguldak’ta hakeza ayrımsız cevherin olduğu yerde bu kadar dahi işsizin olduğu aynı bölgede bizler kuruma işçi alınsın elan çok istihsal yapalım, elan aşkın kazanalım. Izzet kazansın halkımız kazansın istiyoruz. Bunun amacıyla bile kuruma işçi alınması gerektiğini ısrarla vurguluyoruz. Henüz aşkın iştirakçi daha fazla kömür girmek. Bizim de eş paydamız” diyerek konuştu.

Share: