29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na doğru

Tekirdağ Valisi Eren Sebep ve DOĞRU Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Kavara, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tebrik kartı mesajı yayımladı.

Vali Sebep mesajında, Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Halas Savaşı’nı kazanarak, bunu cumhuriyetle taçlandırdığı günün 99. yıldönümünü kutlamanın hava ve coşkusunu yaşadığını belirtti.

Milletin istiklal konusundaki azim ve kararlılığı sebebiyle kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın, milletin geleceğini belirlemiş ve Cumhuriyet idaresinin kurulmasına araç olduğunu aktaran Sebep, şunları kaydetti:

“Türk milletinin karakterine ve adetlerine bildirme makul idare olan cumhuriyet idaresi, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk milletine yıpranmamış ufuklar açmış, hesaplı, içtimai ve siyasal yaşantımıza bir gürecilik getirerek tarihimizin genişlik iri asrileşme hamlesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, rastgele geçen ahit güçlenen ve gelişen, gurur ve kuruluşlarıyla muasır medeniyetler üzerine yükselme ülküsünü yapmak üzere tehlikesiz adımlarla ilerlemektedir. İstiklal Mücadelesi’ndeki başarımızı şüphesiz birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün da önümüze çıkabilecek engelleri aynı duyguyla aşacağız. Türkiye Cumhuriyeti sürgit var olmaya devam edecek, ilerlemesine, gelişmesine ve güçlenmesine tek vahim engel olamayacaktır.”

Gaz, mesajında, ülkenin temas köşesinde ülkenin kurum günü olan 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nı nazik benzeri coşkuyla kutlamanın hak hava ve sevincini yaşadıklarını aktardı.

Cumhuriyetin haddinden fazla tehlikeli bedeller ödenerek kazanılmış bir bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin ardından kurulduğunu belirten Kavara, “Türk milleti, 29 Teşrinievvel 1923’te bire bir defa henüz kül dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, öz kaderi üstünde tek kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. Cumhuriyet, milli bağlanak ve beraberlik ruhunu koruyarak ışıklı bir ati yapmak, millet iradesinin üzerinde tehlikeli tanımamak, yurdumuzun her bir metrekaresinde huzuru, refahı, kalkınmayı temas alanda yapı etmektir.” ifadelerini kullandı.

Patırtı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşlarının üstün gayret ve fedakarlıklarla kurdukları bağımsızlığın ve geleceğin sembolü Cumhuriyet’i destek olmak, ecdadın mirasına cemaat çıkmak, onu gelecek nesillere aktarmak üzere milletin her bir ferdinin, geri olduğu kadar bugün birlikte tıpkı can kuşu ve kararlılıkla uğraş edeceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Zaman bizler de bu bilinçle akım ediyor, Cumhuriyet Altını’imizin değerleriyle birlikte yaşatılması hususundaki sarsılmaz inancımızı yeryüzü net biçimde ortaya koyuyoruz. Cumhuriyet Altını’imizin 100. yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız ve 2023 hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürdüğümüz bu dönemde tarihimizden aldığımız güçle geleceğe emin adımlarla ilerliyor, ülkemize ve milletimize müteveccih yekpare saldırıları göğüslüyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde demokrasimizi yükseltmek, ekonomimizi elan dahi şişirmek, kalkınma hamlelerini bir bir hayata kılmak için şişman hız gösteriyoruz. Türkiye yerine hedeflerimiz doğrultusunda kararlılıkla ilerliyor, ülkemizin gücünü dosta düşmana gösteriyor, izzet ulus birlikteliğinin en adamakıllı örneklerini sergiliyoruz.”

Share: