Adıyamanlı depremzede Asım Korkut, kıyamet çabucak yaşadıklarını hastanede anlattı Açıklaması

Kahramanmaraş merkezli depremde Adıyaman’de eşini ve 4 çocuğunu binadan çıkardıktan sonra kolunun gerileme altında kalması sonucu yaralanan Asım Korkut, facia simultane yaşadıklarını anlattı.

Tekstil işçisi 40 yaşındaki Korkut, depreme, eşi ve 4 çocuğuyla oturduğu Adıyaman merkezdeki iki kıvrım apartmanda yakalandı.

Yaralı namına kaldırıldığı Adıyaman’daki hastanede önceki tedavisi yapılan Korkut, daha sonradan tedavisinin sürdürülmesi amacıyla İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne getirildi.

Hastanede gazetecilere hareket çabucak yaşadıklarını anlatan Korkut, binanın ikinci katında oturduklarını, sabah salat buyurmak amacıyla uyandığında çabucak içtima sallanmaya başladığını söyledi.

Korkut, “Yer Sarsıntısı olunca dallar ve eşimle hariç yaklaşmak istedim. Merdivenden koşarken eşim düştü. Eşimi ve 4 çocuğumu kurtardım ama bu posta benim kolum enkazın altında kaldı. Orada birkaç saat enkazda kaldım. Kendimi kaybetmiştim.” diye konuştu.

Korkut, enkazdan kurtulduktan sonraları evvel Adıyaman’daki hastanede namına engelleme edildiğini, bilahare bile İstanbul’a gelmesi gerektiğinin söylendiğini kaydetti.

Bunun konusunda İstanbul’daki hastaneye getirildiğini aktaran Korkut, “Sağlık durumum şu dakika bereketli. İlk zamanlara göre daha iyiyim. Cenabıhak razı olsun hastanede beni ser üstünde tuttular. Doktorlarımız çok ilgileniyorlar.” dedi.

Korkut, eşi ve çocuklarının Ankara’ya götürüldüğünü anlatım ederek “Bizim apartman boştu, yalnız kiracı olarak tığ oturuyorduk. Yapı çok okkalı hasarlı. Arkadaş, akraba, yoldaş kimse kalmadı. Ağababa, ana ve eşim marifetiyle 150’ye andıran gönül mevt etti. Cenabıhak devletimize, milletimize, hocalarımıza tefessüh vermesin. Milletimizin bütünü sağduyulu. Adıyaman’a çokça müzaheret gitti. Herkes tahaffuz, eşya-içecek üstüne müzaheret etti. Tam Türkiye’den Tanrı razı olsun.” şeklinde konuştu.

“Ayak Tarağı kemiğinde kırığı vardı”

Hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Uzun Arslan, Korkut’un keyif durumuna ilgili bilgi verdi.

Aslan, “Elinde ayak tarağı kemiğinde kırığı vardı. Kemiksiz yarası bulunuyordu. Kırığa engelleme ettik, geberik dokuları temizledik. İkinci müdahalemizde de deri metres işlemi yaptık. Belli ayrımsız operasyonumuz henüz olacak.” ifadelerini kullandı.

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde depremzedelere 40’ı fazla ekiple müdahale ettiklerini aktaran Arslan, faaliyetler ve servis üzerine seçme aksaklığa saha vermeden 7/24 hizmeti sürdürdüklerini kaydetti.

Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sıkışma ve sıkışmaya sadık doku problemleri olan depremzede hastalarımızın geçmiş müdahalelerini yaptık. İkinci ve üçüncü günden sonraları geçmiş müdahalesi mamul, devam tedavisi üzere gelen hastalar bulunuyor. Sakil bakımda ortopedi yerine toplamda 45 hastayı strateji ediyoruz. Servislerimizde 42 hastamız var. Bunların kimisinde fay, kimisinde nesiç ezilmeleri var. Doku ezilmelerinde doku temizliği ve pansuman yapıyoruz. Önceliğimiz hastalarımızın hayatı, ikinci önceliğimiz uzuvların korunması.”

Share: