Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet tarihinin sunma büyük içtimai göz hamlesinin sair etabı olan önce evim arsa ve önce işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Kasım’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Gayrimenkul Umumi Müdürü Mustafa Özelmacıklı önceki evim arsa ve ilk işyerim başvurularına ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Toplumsal Hane başvuruları kapsamında altyapısı amade, imarlı bölük arsaları amacıyla başvurular Ziraat Bankası şubelerinden alınmaya bugün başladı. Bu arsalara erbap olan vatandaşlar öz evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak mecmu yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular amacıyla 18 yaşından iri, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde eğleşme ediyor girmek gerekiyor. Antrparantez yer tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin veya ergin sıfır çocuğunun seçme şehremaneti sınırı süresince ev yapmaya müsait arsaya veya seçme yerde ayrımsız ocak yahut apartmanın ayrı tıpkı dairesine eşit olan yer payına cemaat olmaması de araç” dedi.

Toplumsal konuta başvuran arsaya müracaat yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Elan evvel arsa ya üstelik konuttan birine müracaat yapılabileceği açıklansa birlikte Bakanımız Gaye Alım, içtimai konut projesine başvuru yapanların arsaya üstelik başvuru yapabileceğini açıkladı. 2023’ün geçmiş çeyreğine kadar bölük ve arsalar amacıyla tekmil kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında bağımsız ve hisseli arsalara referans alınacak. Özgür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Müstakil arsalar konusunda; yer tahsis tarihinden itibaren önceki yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması eşya. Hisseli parseller için kura çekimi yapıldıktan sonraları parsel bazlı şürekâ (7 ve eğin şürekâ üzere), 3 kamer içre göz yapı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna bakarak yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, hiçbir buyruk alınmasına gerek olmaksızın ödemiş olduğu tıpkısı bedel var ise yüzdelik 10’u kesilerek artan tutar iade edilerek idraksiz alınacak.”

Arsalarda ödemeler yıllık taksit taksit yapılacak

Yer kuraları amacıyla referans bedelinin 500 TL olduğunu rapor eden Özelmacıklı, “Yer tahsis bedelinin 1/10’u evvelce geriye kalanı 9 yılda denk taksitle ve faizsiz adına ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonraları, kavil imza tarihinden itibaren 1 yıl ahir ruz olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene bilahare kısaltmak amacıyla, taksitler mahiye evet üstelik yıllık kıymet taksitler halinde bile ödenebilecek. Müstakil arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Hisseli arsalar birlikte ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk gelişim yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin hareket yeri için dahi başvuruların başladığını belirten Özelmacıklı, “Referans bedeli 2 bin TL olan hareket yeri başvuruları dahi 7 Son Teşrin tarihine büyüklüğünde E-Şevket üzerinden ve İl Merkezlerinde Halk Bankası, İlçelerde ise Ekincilik Bankası şubelerinden yapılabilecek. Referans çerçevesinde T.C. vatandaşı girmek, projenin bulunduğu toprak nüfusuna kayıtlı girmek yahut o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor kalkmak ve 18 yaşını doldurmuş gelmek gerekiyor. Bunun birlikte maharet belgesi, işyeri açma belgesi, ayn pusat belgesi veya vergi mükellefi oluşmak kadar bazı koşullar dahi kontrol edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından gerçekten çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması üstelik gerekiyor. Ödemeler amacıyla dahi eksiltme sonrası yaklaşık dükkan bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat bedeli alınacak. Kalan kalıntı için üstelik namus borcu banka sözleşmesi sonrasında kaldırmak için, 6 aylık dönemlerde Görevli maaşı artış oranında artım uygulanarak 120 kamer vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, iş yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’birlikte 1000, İzmir’üstelik 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’de 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’birlikte 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’dahi 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Cıvıl Cıvıl, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’de 100.” – İSTANBUL

Share: