“Arsıulusal Food Fest Antalya” 23 Eylül’de başlayacak

Antalya’da düzenlenecek “Uluslararası Food Fest Antalya” 23-25 Ilkgüz tarihleri beyninde gerçekleştirilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi eliyle “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla kombinasyon edilen curcuna, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Yerli Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla, Karaalioğlu Parkı’nda yapılacak.

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından konukların ağırlanacağı festivalde, sergiler, coğrafi işaretli iz tanıtımları, Michelin örtüsüz şefler ile workshoplar, siyasal, konferans, söyleşiler ve yarışmalar düzenlenecek.

Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcek, festival tanıtım toplantısında, gastronomi sektöründe gerekseme duyulan tarım ve azık ürünlerinin şişman bölümünün kül Türkiye’ye Antalya’dan ulaştırıldığını söyledi.

Kentin, yerli mahsulleri, lezzetleri, gastronomisi ve coğrafi işaretli ürünleriyle şişman benzeri değer yarattığını ifade fail Böcü, “Antalya’nın gastronomi destinasyonu olması amacıyla festivalimizi düzenliyoruz. Antalya’nın hafi artmış lezzetlerinin, domestik ürünlerinin otel ve lokanta kadar işletmelerin menülerinde meydan almasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Coğrafi bel düz yöresel ürünlerimizin, festivale katılan yerli ve global şefler vasıtasıyla arsıulusal arenada bilinirliğini arttıracağız. Antalya’nın meşhur piyazı evet de bihaber tatlısı gibi lezzetlerinin Fransa’dahi, İspanya’de ayrımsız şefin menüsünde saha almasını, ürettiğimiz göveri ve meyvelerin acun marketlerinin raflarında olmasını hedefliyoruz.” diyerek konuştu.

Böcü, yerelden kalkınma modelinin çalışmalarının asıl çatısını oluşturduğunu vurgulayarak, kentin domestik gıda zenginliğini ve tarım potansiyelini yükseltmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Okkalı üstelik Antalya’da 13 coğrafi işaretli nişane olduğunu hatırlatarak, “Bu festivalde coğrafi işaretlerin tanıtılması amacıyla aynı mesai yapmalıyız. Ayn adına bazı ürünlerin ticarileştirilmesini istiyoruz. Antalya’bile çıktı gastronominin çıktı konuşulması, turistlere imdi anlatılması gerekiyor. Burada havalimanı sunu kebir ayaktır. Bizim bile burada birkaç ürünü ticarileştirmek amacıyla havalimanını kullanmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır ise serencam yıllarda dünyada gastronominin yöre plana çıktığını ve gastronomi için gezi fail misafirlerin arttığını söyledi.

Konuşmaların ardından Food Fest Antalya İçecek Direktörü Gökmen Sözen, curcuna programı ve içeriği hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Cansel Tuncer, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Öz, Antalya Kombinasyon Endüstri Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Baharat, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya Tecim Borsası Başbuğ Vekili Halil Bülbül, Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Başkanı Anlaklı Dikkat, TÜRSAB Akdeniz Toprak Dubara Yerleşmiş Başkanı Ferit Turgut, şef hedef Volkan Uysal ve haddinden fazla sayıda gazeteci bile katıldı.

Share: