Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu Mehmet Bey’in kız kardeşinin türbesi bulundu

Ziyalı’da Türk-İslam dönemine ilişik eserlerin tespiti amacıyla planlı emek kapsamında Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu ve ilk beyi Mehmet Bey’in kız kardeşi Selçuk Karı’un türbesi tayin edildi.

Kültürlü İl Hars ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ile Vazıh Adnan Menderes Üniversitesi Nutuk Tarihi Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Bülent Nuri Kılavuz Gemisi, Nazilli ilçesi Esenköy Mahallesi’nde “yeşil türbe” adına bildik türbede tetkik yaptı.

14. yüzyılda faal Selçuk Bayan’a ilgili olduğu belirlenen türbeye levha yerleştirilmesinin peşi sıra gazetecilere açıklama eden İl Ekin Turizm Müdürü Imge Tuncer, kentte Türk-İslam tarihi araştırma çalışmalarının ilk meyvesinin türbenin tespitiyle alındığını anlatım etti.

Tuncer, “Bölgede kime ilgili olduğu bilinmemesine karşın ince süredir masun, bugüne büyüklüğünde sağlam şekilde mevrut türbenin kimliklendirme çalışması tamam oldu” dedi.

Prof. Dr. Bülent Nuri Yordam ise yer çalışmalarının arşiv çalışmalarıyla desteklendiğini, kâin materyallerin farklı kaynaklardan teyit edildiğini belirterek türbenin Selçuk Hatun’a ilgili olduğunu tarihi belgelerin dahi desteklediğini rapor etti.

Arşivdeki kâh belgelerde sakat adı Arpaz olan Esenköy’de Selçuk Hanım türbesinin bulunduğuna ilişik bilgilerin bulunduğunu aktaran Öncül, “Yerey çalışmalarımız sonucunda Selçuk Hanım Türbesi’nin gerçekten Arpaz’da olduğunu, bugüne büyüklüğünde ‘yeşil türbe’ olarak adlandırılan düz olduğunu saptadık. Dolay halkı ve köylülere türbeyi itinayla korudukları için teşekkür ediyorum. Umarım daha çok tescillenir ve restorasyonu gerçekleştirilir.” dedi.Share: