Balıkesir’de köylerden topladıkları bozuk halı ve kilimleri onarım edip satıyorlar

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Çağatay Bayramoğlu ve Yaşamış Intihal, köylerden topladıkları çarkıt halı ve kilimleri tamir yazar ekonomiye kazandırıyorlar. Halı ve kilimler üzere on-line mezatlar üstelik düzenleyen Bayramoğlu ve Aşıramento, ürünlerin rabıt gördüğünü söylediler.

Edremit’e sınırlanmış Bostancı Mahallesi’nde Çanakkale- İzmir karayolu kenarında sakat halı kilim ve sakat eş eşyaları ticareti fail 26 yayındaki Çağatay Bayramoğlu ve 49 yaşındaki Yaşamış Aşırtı, köylerden topladıkları eski halı ve kilimleri tamir ettikten sonraları meraklıları ile buluşturuyorlar. Eski ev eşyalarını bile alıp satan iki bacanak ilgiden berenarı kıvançlı. Ürünlerin deste gördüğünü anlatan Çağatay Bayramoğlu;” Köylerden bu fena hâlde halı ve kilimleri topluyoruz. Tamirat yapılacak halı ve kilimleri tamirat ediyoruz. Ekonomiye yardım sağlıyoruz. Köy insanı vaktiyle dokumuş bunları. Bunlara değer vermişler, çalışma vermişler. Biz birlikte o değerleri tekrardan neşelendirmek için uğraşıyoruz. Yaşamış ağabeyle gelişigüzel on-line müzayedeler yapıyoruz. Mezatlar yapıyoruz. Bunlara ayar veren insanlarla buluşturmaya çalışıyoruz. Bunlar halkımızın sanatı. Vaktiyle bin tıpkısı emekle dokunmuş. Koyunlar kırpılmış iğrilmiş, boyanmış. Tezgahlarda canlı kızlar bunları dokumuş. Bizde nesilden nesile aktarmaya çalışıyoruz. Değer verenlerle buluşturuyoruz” dedi.

Muammer Araklama üstelik,” Kozak halı kilim bölgesinden katıksız bölgeden çıkan ürünleri, halıları, kilimleri yer iyicene şekilde tamirat edip ekonomiye kazandırıyoruz. Çarkıt halk yapı halılarını serencam noktaya güzelce benzeri şekilde aksettirmek için çabalama sarfiyat ediyoruz. Bu çabalarımız karşılığında de dünyanın beher yanına on-line mezatlarda bu ürünleri buluşturuyoruz. Bölgemizin bu ürünlerden gayet zengin olduğu kanısına vardık. Iyicene aynı bölgede yaşadığımız için çok mutluyuz” dedi. – BALIKESİRShare: