Bilecik’in narıyla adını duyuran, 960 nüfuslu ilçesi: İnhisar

Sakarya Nehri’nin kıyısında müesses Bilecik’in İnhisar ilçesi, nüfusunun azlığına ve kafile vermesine karşın tarımı ve natürel güzellikleriyle öne çıkıyor.

Türkiye’nin dalan nüfusu en beş altı ilçelerinden İnhisar’dahi 2021 Yılı Adrese Dair Zat Taşıt Sistemi verilerine göre köyler dahil 2 bin 183 birey yaşıyor. İlçe merkezinde 499’u koca, 461’i kadın 960 emanet eğleşme ediyor. Kütüğü İnhisar olan kişilerin sayısı ise kayıtlarda 13 bin 82 kendisine geçiyor.

Bilecik’e 48 kilometre uzaklıkta kayran kayran, 210 metre rakımlı ilçenin, Sakarya Nehri’nden sulanan topraklarında mikroklima etkisiyle birçok eser yetişiyor.

Özellikle 3 bin dekarda üretilen deve çekici nar, ilçenin yer çokça aşina ürünü adına öne çıkıyor. Yılda iki misil işaret alınabilen ilçede domates, biber, patlıcan, tüvana soğan, taze fasulye, salatalık, nadan, ıspanak, marul, maydanoz ve dürme üzere sebzeler üretiliyor.

İnhisar Belediye Reisi Mehmet Nişan, AA muhabirine, 2019 yılında göreve seçildiğinde 1350 olan kaza merkezi nüfusunun kestirmece üçte ayrımsız oranında azaldığını söyledi.

İlçe merkezinde geçmiş yıllarda 2 bin 500’e andıran kişinin yaşadığını tamlayan Cebel, “İstihdam imkanımız olmadığı üzere eskimemiş döl gençler alelhusus Eskişehir’i tercih ediyor. Bilecik’in ilçesiyiz amma artık ilişkilerimiz Eskişehir’le.” dedi.

Mihal Gazi Türbesi, Harmankaya Kanyonu, Osmanlı oyuntu taşları…

Cebel, İnhisar’ın emeklilerin geri dönüp saf güzellikler süresince yaşayabilecekleri aynı bölge olmasını hedeflediklerini anlattı.

İlçede Akdeniz ikliminin hakim olduğunu belirten Cebel, “Zirai alanda yıl süresince seralar atılmak amacıyla arazilerimizde üretim yapılıyor. Nüfusumuz bir iki ama gidiş geliş sirkülasyonu çokça fazla. Adapazarı, İstanbul, İzmit ve Ankara’ya yemiş ve göveri ile beyaz zehir kamyonları gidiyor.” diyerek konuştu.

İnhisar’ın sanayileşmemesini yarar olarak gördüklerini kaydeden Acı, ilçenin Sakarya Nehri’nin kıyısında katıksız güzelliklerini hala koruduğuna dikkati çekti.

Kepez, nar denilince akla İnhisar’birlikte yetişen deve davetkâr narın geldiğini, millî alanda lanse etmek amacıyla festivaller düzenlediklerini ve pazarlama üzerine ayrımlı çalışmalar yürüttüklerini anlatım etti.

Mikroklima özelliğinden çevre ilçede bir nice ürünün yetiştirildiğini tamlayan Nişan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı mezarları bulunan, bunlar bizim geçmişe çevrik kimlik taşları. Oyuntu taşlarını dulda altına alacağız. Günümüzden 16 bin yıl öncesine raci Gedikkaya Mağarası var. Harmanköy’de Osman Gazi’nin cebe arkadaşı Abdullah Mihal Gazi’nin türbesi var. Milli Savunma Bakanlığınca yapılan envanter güncelleme çalışmalarında ‘Osmanlı Devleti’ne ilgili yeryüzü eski eser’ namına taşıt altına alındığı açıklanan Mihal Gazi’ye ait benzeri kılıç olduğu ortaya daha çok. Bunlar bizim manevi dinamiklerimiz. Zevk güzelliklerimizin başında Türkiye’de mahdut olan 3 kilometre uzunluğunda Harmankaya Kanyonu Beğeni Parkı’mız var. Nüfusumuz birkaç ama tarihi misyonu ve beğeni güzellikleriyle son yıllarda bağlam çekmeye başladı. Amacımız İnhisar’ı daha aşkın lanse etmek. Tarihiyle doğasıyla ve tarımıyla adımızı duyurmaya çalışacağız.”

Şehremini Kepez, bazen bakanlıklarda formalist hemşehrilerinin görev yaptığını, iş kadını Cemalettin Sarar ve Ampute Milli Futbol Takımı’nın kalecisi Bülent Çetin’in İnhisarlı olduğunu belirtti.

Asayiş yönünden sıkıntılarının bulunmadığını, İnhisar’ın huzurlu aynı ilçe olduğunu dile getiren Dağ, ilçede insanların birbirlerine saygılı olduğunu sözlerine ekledi.

İlçe halkından 82 yaşındaki Şanlı Şarap ise yıllardır marangozluk yaptığını söyledi. Eskiden münasebet kurulan cuma namazı günlerinde İnhisar’üstelik kadem atacak kayran kalmadığını belirten Çakırdoğan, “Şu an nüfusumuz beş altı amma çok mutluyuz. İlçedeki evlerin yüzde 80’inin kapılarını çerçevelerini ben yaptım.” dedi.

68 yaşındaki Mehmet Solak üstelik tarımla uğraştığını ve kıtipiyoz yerde yaşamanın güzelce olduğunu söyledi.

Share: