Buharlı Katar Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

KOP İdaresi Başkanlığı, 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini yükseltmek, tarihi demiryolu mirasına eş çıkmak ve bölgeyi Türkiye’nin koskocaman bire bir turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek hesabına ‘KOP Bölgesi Buharlı Tren Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Tüvana İstihdamından Firez ve Müzakere aktivitelerine kadar birçok temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına sınırlanmış Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; hizmet sahası içerisinde vadi alan Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın eş zamanlı ve çok sektörlü kalkınmasına yardım keşfetmek hesabına KOP Turizm Modelini oluşturuyor. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Şişman Kent Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyeleri ile TCDD Umumi Müdürlüğü ve TCDD Nakliyat A.Ş. uzmanlarının yanı sıra TURSAB, sanayi ve sivil cemiyet kuruluşlarının turizm alanında canlılık örümcek acente ve işletme temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, zihayat istihdamından evcil sanayiye katkısı, turizme dair konaklamanın özendirilmesinden bölgesel gastronomi üzerindeki etkilerine kadar bir nice bahis masaya yatırıldı. KOP İdaresi Başkanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi adına yapılan sunumların peşi sıra Selçuk, Konya Maharet ve Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitelerinden alanında bilirkişi tedrisat üyeleri ile amme ve hür teşebbüs paydaşları, ‘Konaklama’, ‘Gastronomi’, ‘Rotalar ve Yolculuk Noktaları’, ‘Trene Yönelik Hizmet-Tamirat-Alt çatı ve Üstyapı’, ‘Demiryolu İşletmeciliği ve Eğitim’, ‘Pazarlama, Lansman-Medya-Hediyelik Kayıt ve Promosyon’, ‘Tren İçi Etkinlik-Ekin-Danışma ve Workshop’ atılmak için 7 değişik antet altında düşünüm ve önerilerde bulundu.

Öğleden sonra düzenlenen yorum oturumunda konuşan KOP İdaresi Başbuğ Vekili Tasavvur Karakoyunlu, “KOP Bölgesi 8 yer ve 89 ilçeye hitap fail geniş benzeri coğrafyada hizmet alanı içerisinde faaliyet gösteren benzeri amme kurumunun hizmet bölgesi adına bulunmakta. Bu kesim içerisinde lehçe kalkınma anlamında bölgeler arası eşitsizlikleri kabul etmek, rustik kalkınmaya müteveccih yahut direkt kalkınmaya müteveccih farkları kullanmak, somut analizör üretebilmek namına tıpkı saf proje gerçekleştiriyoruz. Tarımdan kültüre, sanayiden enerjiye, sağlıktan eğitime kadar mukavim çok noktaya bölgesel kalkınma namına dokunmaya çalışıyoruz. Bu noktada kamu aktörleri bizim paydaşlarımız, destekleyicimiz ve kasıt kendisine Türkiye genelinde KOP Bölgesinin henüz gani noktalara gelmesi soylu erki, kültürel, sanayi anlamındaki boyutuyla kaslı olmasını önemsiyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz pek çokça faaliyet var” dedi.

“bundan sonra kitlelerin zenginliklerden malumatlı olmasını sağlamak çok majör”

Bölgede 2016 yılından bu yana 50 milyon liralık civarında takkadak turizm odaklı proje destekleri sağladıklarını kaydeden Karakoyunlu, “Bizim bölgemizin çokça kıymetli tıpkısı hususu var. Temas şeyden geçmiş Rum medeniyeti firez ocağı tıpkısı coğrafya. Bu coğrafyanın kalbinde bile KOP Kesim Kalkınma İdaresi’nin illeri düzlük almakta. 8 ilimizin, 89 ilçemizin derakap rastgele durumunda saf, kültürel, tarihi ve kırsal anlamda değerlendirilebilecek zenginlikler bulunmakta. Bu zenginliklerin gelişigüzel birini ortaya çıkarmak imdi insanın, bundan sonra kitlelerin bu zenginliklerden agâh olmasını icat etmek bizim üzere çok mefret. İnsanların bölgemizdeki bu değerlerden imdi yetik olmasını bulmak için kimi gayretler gerekiyor. Bu gayretler içerisinde tığ bu altın insanlarımıza, yerli ve ecnebi turiste duyurabilmek, tanıtabilmek üzere KOP Bölgesindeki konaklama dönme sayısını tezyit etmek ve mevrut turistin bacasız endüstri adına bahsedilen konuşu imkanlarını bölgemize vermek için çözümler yayımlamak gerekiyordu. Bu anlamda içerisinde endüstri ve teknoloji isimlerini barındıran tıpkısı bakanlığa ait olan kurumun doğrudan modernleşmenin sanayinin temeli adına mezkûr buhar teknolojisi ve buharlı katar teknolojisine bigane kalması akilane olmazdı. Bu anlamda degaje benzeri ekiple aheste çalışmalar yaptık. Buraya büyüklüğünde mevrut aşamada üniversitelerin, turizm sektörünün kızıl üyeleri, uzmanlar, paydaşlar, düşünüm verebilecek hep bu projenin içerisinde vadi aldı. Gastronomiden pazarlamaya kadar temas alanda beceri, altyapı olarak neler yapılabileceğine dair uzmanlarımızla birlikte istişareler ettik. Onlardan bazı sonuçlar aldık. Bu sonuçlar bize önümüzdeki dönemde pekâlâ aynı rota çizmemiz gerektiği üstüne elbette çerağ ve yan verecek. Bölgemize aheste anlamda kâr sağlayacak ve dünyada sıklıkla kullanılmakla birlikte Türkiye için ilk kez adına gerçekleştirilecek tıpkısı projeyi hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu. – KONYA

Share: