Burdur gündem: Burdur’da akşamyıldızı bitkisinin eskimemiş türü keşfedildi

BURDUR’un Altınyayla ilçesi sınırlarındaki Karanlıkdere Kanyonu Gusto Parkı’nda 2 yıldır hesaplı araştırmalarda, turpgiller familyasının akşamyıldızı cinsine ilişkin kullanılmamış tuhaf keşfedildi. Nebat, ‘Burdur akşamyıldızı’ adı verilerek, fen dünyasına tanıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Natür Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Burdur 6’ncı Havza Müdürlüğü yoluyla yapılan açıklamaya göre, Karanlıkdere Kanyonu Beğeni Parkı Evolüsyon Planı kapsamında yapılan yer çalışmaları sırasında, akşamyıldızı cinsine ilişkin örnekler toplandı. Bu örneklerin Türkiye’de aşina akşamyıldızı türlerinden morfolojik kendisine değişik özelliklere ehil olduğu görüldü ve 2 sene boyunca bitkinin hem çiçekli hem birlikte yemişli dönemlerinde müşahede yapıldı. Antrparantez türün birey sayısı, yayılış alanı, yerleşme özelliği ve hınç kategorisi kabilinden özellikleri bile değerlendirildi.

‘BURDUR AKŞAMYILDIZI’ AĞIR VERİLDİÖnemli elverişsiz içi ve sıkıntılı dışı herbaryumları görüşme edilip, akşamyıldızı cinsine ilgilendiren örnekler incelendi ve toplanan örneklerin bildirme mümasil türlerden farklılıkları ortaya konuldu. Yapılan morfolojik incelemelerde türün yaprak, çiçek ve tüy özelliğinin gayrı akşamyıldızı türlerinden farklılık gösterdiği kaydedilip, veri dünyası amacıyla eskimemiş nebat türü olduğuna değişmeyen verildi. Ayrıca sulp yüzeyi ve polen özellikleri birlikte taramalı parçacık mikroskobuyla çalışılan doğruluk ‘Burdur akşamyıldızı’ (Hesperis burdurensis) adı verildi.GEÇERLİ ÇEŞIT ADINA BİLİM DÜNYASINA TANITILDIElde edilen bilcümle veriler değerlendirilerek, yazı haline getirildi. Makale, Magnolia Press vasıtasıyla yayımlanan ve nebat, alg ve mantar taksonomisi üstüne ilmî yayınları olan ‘Phytotaxa’ isimli uluslararası hakemli dergiye birlikte sunuldu. Mukteza yargıcı değerlendirmeleri sonucunda kabul düz makale, ‘Phytotaxa’nın ilkgüz sayısında yayımlandı. Böylelikle ‘Burdur akşamyıldızı’, makbul tuhaf kendisine veri dünyasına tanıtıldı.TUHAF SAYISI 32’YE YÜKSELDİDünyada tahminî 50 türle külah edilen cinsin Türkiye’deki tuhaf sayısının, ‘Burdur akşamyıldızı’ ile 32’ye yükseldiği belirtildi. Akşamyıldızı cinsinin meydan aldığı turpgiller ailesinin; dürme, tere, turp kabilinden soylu erki öneme sahip nebat türlerinin yanı sıra bezgi bitkisi kendisine yetiştirilen şebboy kadar türleri dahi içerdiği kaydedildi. Akşamyıldızı cinsinin bazen türlerinin bile abiye çiçekleri ve hoş kokularından kıran bezek bitkisi yerine yetiştirildiği belirtildi.

Share: