Çanakkale domestik haberleri: Kıran Tasfiye Kampanyası “Eubeachcleanup” Çanakkale’de Başladı

YİĞİT KAZBEK

Avrupa Birliği (SUTAŞ), Konfedere Milletler (BM) ve Smurfs (Şirinler) iş birliğiyle mecmu dünyada ortaklaşa düzenlenen toptan farkındalık girişimi “#EUBeachCleanup Deniz Boyu Ayıklama Kampanyası” kapsamındaki etkinlikler zaman Çanakkale’birlikte başladı.

SU, BM ve Smurfs (Şirinler) gelişim birliğiyle yekpare dünya ile birlikte Türkiye’de birlikte bugün başlatılan “#EUBeachCleanup Kenar Özleştirme Kampanyası” kapsamında 9 Kasım’a kadar benzeri sıra aktiflik gerçekleştirilecek.

AB Türkiye Delegasyonu ve SUTAŞ Bilgi Merkezleri aracılığıyla Çanakkale, İstanbul, Van, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa’da denizlerdeki kirliliğe dikkat girmek amacıyla kıran arıtma aktiviteleri hayata geçirilecek.

‘DİJİTAL ANA DENIZ TÜNELİ’ KURULDU

Kampanya kapsamında ilk namına Çanakkale’bile 23 metre uzunluğunda, denizlerdeki kirlenmeye özen calip “Sayısal Okyanus Tüneli” kuruldu. KEZ Türkiye Delegasyonu ve Çanakkale Belediyesi hareket birliğiyle kurulan tünelde, deniz ekosistemi uygun tasvir edildi. Çanakkalelilerin 22 Ekim’e kadar ücretsiz ülfet edebileceği tünelin sonunda deniz kirliliğine şahit olunacak.

SUTAŞ’DEN PEŞ DÜZEY KATILIM

SUTAŞ Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale’birlikte Sayısal Ana Deniz Tüneli’ni bugün görüşme edecek. Aktör Tuba Ünsal da Büyükelçi Meyer-Landrut ile yaka özleştirme etkinliklerine katılacak. Etkinliklerine iyi niyet elçisi yerine katılacak Ünsal, deniz çöpü ile mücadelede farkındalık çalışmalarına yardım verecek.

Share: