ÇANKIRI VE DELİCE TUZLARININ SAFLIKLARINA İLİŞKİN MAKALE ULUSLARARASI DERGİDE YAYIMLANDI

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun’un, Çankırı ve Kırıkkale’nin Atmaca ilçesinde çıkarılan kaya tuzları ile ait ilmî makalesi, uluslararası saygınlığı mevcut ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı. Doç. Dr. Ercoşkun, Yaptığımız çalışmalarda gördük ki Çankırı kayaç tuzu ve Atmaca tuzu acun çapındaki sunma saf tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle tanıt etmiş olduk dedi. Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Türkiye’bile doğal tuzlarla ilişik çalışmalarını ‘Impurities Of Natural Salts Of The Earth’ (Dünyanın Doğal Tuzlarının Safsızlıkları) antetli makalesinde topladı. Ercoşkun; beyaz, yağız ve pembe Himalaya, Kalodawa, Wieliczka, Guarende, Maldon, yağız, yeşil ve al Tıngır, Algarve, Maras, Margherite di Savio tuzlarına ekleyerek Çankırı, Sapan, İzmir ve Nahçıvan tuzlarının dahi olduğu 18 farklı tabii sodyum klorür örneğindeki mineral, ciddi esrar ve mikroplastik içeriklerini araştırdı. Araştırı sonucunda ara sıra tuzlarda mikroplastik, deniz tuzlarında ağırbaşlı eroin ve mikroplastik gibi zararlı maddelere ulaşılırken; Çankırı’da bulunan sodyum klorür mağarası ve Kırıkkale Akkuş’deki tuz madeninden alınan örneklerde seçme zararlı konu saptanmadı. Doç. Dr. Ercoşkun’un tamamladığı makale, arsıulusal saygınlığı bulunan ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı.

‘ÇANKIRI VE DELİCE TUZUNUN SAFLIĞINI İSPAT ETTİK’

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, çalışmalarına binaen Çankırı kayaç tuzunun, acun genelinde çıkarılan ve makbul tuzlar beyninde sunma saf olanı olduğunu söyledi. Çankırı tuz mağarasından elde edilen kaya tuzunun kirlenmeden kaldığı, içerisinde mermi, cıva, sıçanotu kabil tek ciddi metal bulunmadığını söyleyen Doç. Dr. Ercoşkun, Sodyum Klorür, Çankırı için bildirme mefret gelir kaynaklarından biri olmasının beraberinde yörenin kültürüne, sanatına, ekonomisine alnaç vermiştir. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde bu coğrafyanın değerlerini araştırıp, bunların kaynak değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istiyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarda ‘gıda katkı maddeleri ve bulaşanları’ diye tıpkı dergide makalemiz yayımlandı. 2 Eylül’bile yayımlandı yazı. Makalenin başlığı ‘Dünyanın Katıksız Tuzlarının Safsızlıkları.’ Bu kapsamda değişik tuzlardan toplamıştık dünyanın ayrı ayrı coğrafyalarından. İçerisine bizim Çankırı ve Kırıkkale Derice tuzlarını üstelik arttırma ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük kim; Çankırı kaya tuzu ve Akkuş tuzu acun çapındaki sunu akman tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle ispat etmiş olduk dedi.

‘HİÇBİR AĞIR UYUŞTURUCU BULUNMAMAKTADIR’

Çankırı kayaç tuzunun kestirmece 35 milyon almanak aynı geçmişi olduğunu ve dokuncalı konu bulundurmadığını nâkil Doç. Dr. Ercoşkun, Deniz tuzlarında özellikle serencam yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, tıpkı şekilde dokunaklı eroin içeriği cihetiyle deniz tuzlarının trendi; deniz tuzlarına yönelik murat dönem geçtikçe azalmaktadır. bununla birlikte su tuzlarında ve göl tuzlarında birlikte bu türlü safsızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Acun bir lahzada kirleniyor; bu kirlenmeden bilcümle sular ve tuzlar nasibini alıyor. Zımnında 35 milyon yıl önceki oluşuk Çankırı kayaç tuzunda mikroplastik bulunması durumu bahis konusu değil. Ancak bizim şüphelendiğimiz ayrımsız şeyler vardı ki; ‘Ağır metaller var mı yok mu’ diyerek. Bunu birlikte karşılaştırmalı olarak dünyadaki sunu ünlü tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük kim Çankırı tuzunda mermi, cıva, arsenik kadar hiçbir kilolu eroin bulunmamaktadır. Çankırı tuzunun kimyevi muhteva bakımından özge tuzlarla mukayese ettiğimizde şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz; Çankırı kayaç tuzu dünyanın bildirme saf tuzlarından birisidir diye niteleyerek konuştu.

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı kayaç tuzunun çevresel kirlilikten etkilenmeden günümüze büyüklüğünde geldiğini aktararak, şöyle bitmeme etti Çankırı kaya tuzu, yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, yerin 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple da Çankırı tuzu çevresel kirlilikten üstelik etkilenmiyor. Natürel kendisine da içerisinde tehlikeli eroin bulunmayan. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde mikroplastik, ışın etkin veya bati maden kirliliği bulunmasına karşın Çankırı tuzunda bu maddeler bulunmamaktadır.Share: