Çevirici isticar şirketlerinin internet sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ilişkin savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal çevirici isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları kanıt edilen cürüm örgütünün tutumlu ve üyeleri gelişigüzel biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde cezaevi istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt Suçlar Bürosunca, kurumsal çevirici isticar şirketlerine ilgilendiren internet sitelerini kopyalayarak açacak isticar vaadiyle 504 kişiyi bütün 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 keleş üzerine düzenlenen anket tamamlandı.

3. Gösterişli Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un ayrımlı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal açkı kiralama şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı namına tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı çelmek için değişik tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık yapmak amacıyla ofiste kullandıkları ecnebi tabiiyetli eşhas adına alınan hatları yazıhane dışına çıkarmadıkları ve öz aralarındaki görüşmeleri de Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü sergerde “Korkmaz” kod adlı O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) gizlilik içinde çalışmaları üstüne emirler verdiği ve ofiste mergup bilgisayarları uzaktan kumanda ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere meydan verildi:

“Ofiste kullanılan kurumsal vasıta kiralama şirketlerine ilgilendiren sahte web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, sahte web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına dip sıralara taşınmasını sağladığı, açacak isticar etmek için arayan müştekilerle ofiste call center namına müteharrik ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve dip yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği hâlet bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den mülk çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Cesur” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Nişan bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üzerine kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile kıvrak bankacılık kod bilgilerini kentler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve canlı bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit düz S.B. ile E.T’nin bunları teşkilat faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının de belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde bire bir araya gelerek aksiyon bölümü halinde akım ettikleri, O.Y. aracılığıyla verilen emir ve talimatların call center olarak ofiste müteharrik şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru ayrımsız murat olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin fenomen öncesinden gerçekleştirme ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve müdebbir cereyan ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, özlük içlerinde bir yapılanmaya her an düzenleme şekilde hareket ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi oluşmak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri yapmacıklı web siteleri üzerinden miftah isticar vaadiyle dolandırarak nahak yere çıkar yok etmek için bire bir araya gelip organize şekilde akıntı ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Suç işlemek amacıyla teşkilat kurma, düzen, örgüte unsur olma” ve “Bilişim sistemlerini dercetmek kanalıyla dolandırıcılık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 bed karşı 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, özge şüpheliler üzere dahi değişik sürelerde mapus cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal çevirici kiralama şirketlerine ilişkin genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan vasıta isticar vaadi ile menfaat realizasyon ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, hep 85 dalavereli karşı denetim kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı üzerine polis ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Ziyalı, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ, Çeltek ve Van’birlikte gerçekleştirilen eş anlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: