CHP’li Sarıbal’dan, Meclise sunulan Uludağ Düz Başkanlığı Teklifi’ne eleştiri

CHP Bursa Saylav Orhan Sarıbal, SELIM Tümen milletvekillerince TBMM Başkanlığına sunulan Uludağ Kayran Başkanlığı ile ilişkin yasa teklifine dayalı, “Onların Uludağ Alan Başkanlığı dediği hareket ‘Uludağ Dağıtma Başkanlığı’ namına hayata geçecek.” dedi.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, DÜRÜST Fırka milletvekillerinin, Uludağ Alan Başkanlığının kurulmasıyla ilgilendiren kanun teklifine reaksiyon gösterdi.

Teklifte 11 DÜRÜST Fırka milletvekilinin imzasının bulunduğunu dile getiren Sarıbal, “Bu tasavvur Uludağ’ı yandaşlara, tıpkısı kol turizmciye peşkeş çekmece, Uludağ’ın katıksız, tarihî, kültürel alanlarını ticarete ve ranta bahis etme kanun tasarısıdır. O yüzden AKP mebus arkadaşlarımı duyarlılığa çağırıyorum.” diye konuştu.

Orhan Sarıbal, Uludağ’ın takkadak Bursa’daki 3,5 milyon insanın değil 84-90 milyon nüfuslu Türkiye’nin ve dünyanın yeryüzü kebir alanlarından biri olduğunu belirterek, bu bölgenin kendine ilişkin bitki örtüsü ve faunasının bulunduğunu ifade etti.

Uludağ’ın yönetiminde izin karmaşası olduğu gerekçesiyle böyle tıpkı yasa teklifi hazırlandığının söylendiğini, ancak bunun makul olmadığını savunan Sarıbal, “Onların Uludağ Düzlük Başkanlığı dediği aksiyon ‘Uludağ Tefviz Başkanlığı’ yerine hayata geçecek.” değerlendirmesinde bulundu

CHP’li Sarıbal, teklifin kafasız çekilmesini istedi.

Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı olan Jeremy Rifkin’in aldığı maaşla ilgili iddialar olduğunu belirterek, değerlendirmesini sorduğu Sarıbal, bu konuda bilgisinin bulunmadığını dile getirdi. Rifkin’in efdal aylık aldığını dahi düşünmediğini ifade fail Sarıbal, küreselleşmiş ayrımsız dünyada ecnebi bilgi insanlarından üstelik bindi alınabileceğini söyledi.

Share: