Çocuklar depremzedeler amacıyla toka sattı, oyuncaklarını ve kıyafetlerini bağışladı

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra başlatılan arkalama kampanyalarına Batmanlı kollar üstelik destek verdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere müzaheret amacıyla Batman’dahi evvel günden itibaren başlatılan ayni ve nakdi müzaheret kampanyaları devam ediyor.

Batmanlı çocuklar da kampanyaya bindi amacıyla toka sattı, sevdikleri oyuncak ve kıyafetlerini bağışladı.

Babası ANDA Kontrol Istirdat ekibinde fariza eden 12 yaşındaki Belinay Kayaç, AA muhabirine, hareket haset nazik tıpkısı sarsıntı olduğunu ve ailesiyle süratle evden hariç çıktıklarını söyledi.

Daha sonradan babasının depremzedelere yardım etmek için evvel Diyarbakır’a, ardından Gaziantep’e gittiğini anlatan Kayaç, televizyonda zelzele haberlerini izlediğini ve haddinden fazla üzüldüğünü belirtti.

Kayaç, “Kardeşim benim üzüldüğümü görünce dedi kim, ‘Birlikte toka satalım’. Sonraları annem toka yaptı. Annem, ‘Topladığınız parayı babanıza verirsiniz, babanız üstelik depremzedelere verir’ dedi. Evimizin uğrunda annemin yaptığı tokaları depremzedeler üzere satmaya başladık.” dedi.

Kardeşi ve arkadaşıyla evlerinin önünde sattıkları tokalardan 1000 teklik dirimsel elde ettiklerini nâkil Kaya, parayı depremzedelere göndereceklerini dile getirdi.

Yenişehir Anaokulunda öğrenci 5 yaşındaki Elizan Iyilik bile televizyonda izlediği görüntüler zımnında haddinden fazla üzüldüğünü ve depremde evleri beis gören kollar üzere yeryüzü sevdiği cüzdanını, montunu, tacını ve ayakkabısını okula getirdiğini anlattı.

Armağan, “Annem, depremzedelere eşya göndereceğini söyledi. Ben birlikte genişlik sevdiğim cüzdanımı, montumu, tacımı ve ayakkabımı çalmak istedim. Kıraat yemeni bilmediğim amacıyla annem benim amacıyla sıcaklıkölçer yazdı. Anneme, notta, ‘Size sunu sevdiğim eşyalarımı yolluyorum. Siz üstelik bizim kardeşimizsiniz. Bizim evimize gelebilirsiniz. Sizi seviyoruz.’ diye niteleyerek yazmasını istedim.” ifadelerini kullandı.

Anaokulu öğrencisi 5 yaşındaki Muhammed Yusuf Arazi ise depremzede ayrıntılar için genişlik sevdiği oyuncaklarını ekol idaresine ulaştırdı.

Arazi, “Depremzede kollar için oyuncak getirdim. Üzülmesinler. Evleri yıkılmış, onlar sevinsin diye oyuncaklarımı gönderiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: