Çükündür rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

SİVAS – Sivas’ta çükündür sökümünün başlaması ile ortaya sâdır faziletkâr rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde pancar sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker hastalığı pancarlarının arazi altından çıkartılması ile ortaya çıkar erdemli rekolte üreticileri mutlu etti. Şükreden üreticiler çükündür fiyatlarında da ıslah beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu yıl 300 dönüme yakın alanda pancar ekimi yaptığını belirtip, “Geçtiğimiz sene 600 dönüm alanda ilk teşrin yapmıştık. Geçtiğimiz sene kim istenmeyen şartlardan hava üretimimizi yarı yarıya düşürdük. Bol aklık tarlaları günâşık üretimine ayırdık. Cereyanlı ve dik yerleri pancar üretimi için değerlendirdik. Buna karşın 8 tona yakın tıpkı hasat gerçekleştirdik. Bu ölçü mebzul. Cenabı Allah’ın rahmeti bereketli, verimimiz güzel. Şuan için aynı sıkıntımız yok.” dedi.

Pancar işçiliği ile geçimini sağladığını belirten Semavi Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 şahsiyet tıpkı grup kendisine çükündür sökümü üzere Sivas’ta bulunduklarını tabir ederek, rekolteden ekolojik ortam şükretti.

Sivas’ta çükündür sökümünün ay sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker fabrikası bulunmadığı üzere Sivaslı yetiştirici söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’ta kim fabrikalara satmak zorunda kalıyor.

Share: