Cumhur Reisi Erdoğan Kütahya’da

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Tarım cesaret kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha muhtel satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını anında 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve şişko küşat törenine konuşan Erdoğan, “Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını daha gür göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diyerek konuştu.

Erdoğan, “Padişah Alparslan Bizans’ın kurumlu hükümdarı Diyojen’in adetçe üstün ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Savaş ile asırlardır tükenmez tıpkı hedef ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu ayrımsız nöbet henüz zar ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna revan yolda çalma ve kanla döşenmiştir. Birinci Acun Savaşı’nda dört bir yanda yedi düvele karşı savaşçı, güçlü çok yerde fetihler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta bitap bırakılmıştı. Vatan topraklarını ciharıyek yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Palikarya’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’bile yıpranmamış tıpkı destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’dahi TBMM’nin açılışıyla dünyaya yöntemince zar edilen bu sürecin değme aşaması küllerinden yeniden doğan bire bir milletin uyanışının sembolüdür. Oldukça ağırlık ve emekli tıpkı sürecin peşi sıra ordumuz yine benzeri Cuma günü 25 Ağustos’ta nihai galibiyet üzere akıbet hazırlıklarını tamamlamıştır. O gece ezanlar okundu, salavat kılındı, dualar edildi, sonuç hamam yemekler yendi ve ertesi sabah periyot ağrırken saldırış emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e kadar süren Iri Hücum, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzun uzun tıpkı aradan sonra yaptığı ilk ofans harekatıydı. Düşmanın belki makinelisi, bütünü, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu amma bizim askerimizin iman meşgul yüreği bu eksiklerin hepsini ziyadesiyle telafi ediyordu. Filvaki Palikarya ordusu çekilirken 200 bin yabanlık kuvvetinin yüzdelik 65’ini Afyon-Kütahya hattında zayiat adına bırakmıştır. Bu millet o mümin yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Süfli yukarı ayrımsız sayıya topluluk Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise yalnız yüzde 6,5 civarındadır. Balaban Tarruz ve akabindeki çatışmalar dünya askeri tarihine yer liyakatli topyekün çarpışma adına geçmiştir. Türk’ün ölüm fermanı namına tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz aha bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün köle edilemeyeceğini, Türk’e kefen biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’dahi başlayıp, 9 Eylül’dahi İzmir’bile sona aziz bu kıyamla kül dünyaya zar ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan nazik atak sonrası bu millet, o imanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin yalnız silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını herkes gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır ast yapısı ihmal edilmiş, siyasal ve askeri gücü daima törpülenmiş benzeri Türkiye devraldık. Tığ hedeflere doğru yürüyüşümüze asla küşayiş vermedik. Terörle savaşım Türkiye’nin sorunlarında önce sıradaydı. Hep terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. çıktı dahi geçirmeye bitmeme edeceğiz. Attığımız rastgele adımda dışarıdan ve dâhilen engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin yanında, küresel gelişmelerde üstelik Türkiye’yi dünyanın genişlik önemli ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar önceki tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak konuşu modelini değiştirdiği amacıyla toptan fırtınadan yeryüzü birkaç kayıpla çıkacaktır. Tarım itimat kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri elan çakaralmaz satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını tezelden 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından sonradan aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki olumlu yansımalarını daha iyi göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının ciharıyek yanından kendileri dahi bin bire bir kısırlık ve gadir altında aktif dostlarımızdan da ülkemize müzaheret yağmıştır. Nazik Tarruz öncesinde üstelik bir zaman olduğu kabil ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına tüm imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Ama sonuçta mücadelenin elden silahla yalnız parayla değil asıl imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını cümle gördü. İki asırdır altyapısı boşlama edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi gelişmemiş bırakılmış politik ve askeri gücü sonsuz törpülenmiş tıpkısı Türkiye devraldık. Bir Lahzada kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak ayrımsız kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye temas alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan kuşatan uygarlık seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, salgın dönemiyle onu izleme fail güvenlik ve iktisat krizi sırasında haddinden fazla henüz dolgunca anlaşılmıştır. Birlik dünyanın dengeleri altüst olurken tığ hedeflerimize makul yürüyüşümüze asla meydanlık vermedik. Tıpkısı şekilde demokraside dahi gelişigüzel kesimden vatandaşımızın adalet ve hürriyet alanlarını uzun uzadıya sosyal gerilimlere ve terör örgütlerinin temel taşı bulmasına okazyon veren bilcümle çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 bilyon TL’ye dünyalık olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: