Düşündürücü yürüyüşte jandarmanın ‘Çelik Kanatlar’ı içki kesti

Manalı yürüyüşte jandarmanın ‘Çelik Kanatlar’ı soluk kesti

Kurtuluş Savaşı’nın sembolü İstiklal Yolu’nda yengi yürüyüşü

ÇANKIRI – Kurtuluş Savaşı’nda cepheye cephane örtmek amacıyla kullanılan İstiklal Yolu’nda planlı yâd yürüyüşünde Uyanık Genel Komutanlığına kapalı ‘Çelik Kanatlar’ın pervaz gösterisi nefesleri kesti.

Kurtuluş Savaşı süresince İnebolu’ya deniz marifetiyle mevrut cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında geçer not İstiklal Yolu’nda şehitleri anmak ve kurtuluş zaferini tebrik etmek için yürüyüş düzenlendi. Etkinliğe katılan vatandaşlar, Çankırı’nın Ilgaz ilçesine vabeste Kıyısın köyünden başlayarak İstiklal Yolu’nda 5 kilometre yürüdü. Yürüyüş sonrasında Kıyısın köyünde anma programı düzenlendi. Törene Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Fırka Çankırı Milletvekili Sağ Çivitcioğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Fellah, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Şişman, Çankırı Cumhuriyet Altını Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, İl Jandarma Komutanı Miralay Yusuf Bahtiyar Tendürüst, Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Münasebetsiz, ilçe şehremaneti başkanları, STK ve siyasal parti temsilcileri, vatandaşlar katıldı.

“Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda muasır medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi aynı dal lige bilcümle beraber taşıyacağız”

Törende mütekellim SELIM Tümen Çankırı Saylav Sıhhatli Çivitcioğlu, “Bugün burada 100. yılın önceki gününde sizlerle beraber olmaktan haddinden fazla mutlu olduğumu inandırmak istiyorum. Bu günleri bize yaşatan İnebolu’dan başlayıp Kastamonu Ilgaz, Çankırı, Kalecik, Ankara’dahi mühimmatları yetiştirip evlatların üzerindeki giysileri mermilere koyan, mühimmatlara koyan Ana Hatunları, Şerife Bacıları rahmetle bigâne ediyorum. İnşallah bu çağ Türkiye yüzyılı. Kurucu akılla başlayan Cumhuriyetimiz yükseliş aklıyla 100 yılına adım adım devam edecek. İnşallah hep birlikte Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda çağcıl medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi bire bir peş lige bütün bu arada taşıyacağız” dedi.

“Bu ruhu, istiklalin ruhunu inşallah ati nesillere aktarmak bizim yer şişman vazifemiz olacak”

İstiklal Yolu’ndaki ruhu gelecek nesillere aktarmak için bu merkez etkinliklerin genişletileceğini anlatım eden Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bugün inşallah burada istiklale revan yolda çok balaban emeklerin, gayretlerin sarfiyat edildiği ve haddizatında cemaziyelevvel iri aynı coşkuyla rüşvet ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. sene dönümüne şişman ulama sunmuş olan İstiklal Yolu’nda hep bu arada benzeri aradayız. Bugün bizleri benzeri araya getiren Allah’a hamd olsun. Bu programı seçkin yıl elan birlikte uzun uzadıya, daha açık aynı katılımla hele taze kardeşlerimizin dahi bizlere eşlik etmesiyle bu vatanın bugünlere elbette geldiğini kuşkusuz emekler sarfiyat edildiğini tahminî ayrımsız buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz düz yolda kanılarla İnebolu’dan alınmış olan cephanenin cephe hattına nenelerimizin, bacılarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle, gayretleriyle elbette ulaştırıldığını anlatmaya himmet edeceğiz. Bu ruhu, istiklalin ruhunu inşallah gelecek nesillere aktarmak bizim arz iri vazifemiz olacak. Vatan, kavim ve devletimiz bugünlere süssüz gelmedi ama nazik tıpkısı başarıya imza atıldı. Bunu birlikte insanlarımız dürtmek karşılık olmak işleyerek gerçekleştirdi. İnşallah artık önümüzdeki yüzyılı, Türkiye yüzyılını şu anda aramızda mevcut tendürüst kardeşlerimiz nesir edecek ve bizden sonrakilere ati nesillere haddinden fazla daha evire çevire tıpkı Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı gibi bırakacaklar” diye niteleyerek konuştu.

‘Çelik Kanatlar’ dem kesti

Protokol konuşmalarının arkası sıra Bitirmiş Genel Komutanlığı Mehteran Birliği tarafından mehter konseri verildi. Dinleti vatandaşlar eliyle büyük sargı ile dinlendi. Henüz sonraları Açıkgöz Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı’na ‘Çelik Kanatlar’ ekibi vasıtasıyla yapılan pervaz gösterisi nefesleri kesti. Kaptan oynayan helikopterleri bandaj ile izleyen vatandaşlar o anları çökertme telefonları ile ölümsüzleştirdi. Iri sargı gören gösteri sonrasında vatandaşlar, dakikalarca pervaz ekibini alkışladı.

Share: