ESKİŞEHİR – “Bicik Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” etkinliği düzenlendi

Eskişehir Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi, “Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Kocaoğlan” kapsamında pembe renkle ışıklandırıldı.

DÜRÜST Öğür Eskişehir Mebus Emine Saf Günay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzm. Dr. Istek Didem Ayyıldız, Ilbay Yardımcısı Salih Altun, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Hedef Bilge ve özge ilgililer “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” zımnında pembe renkle ışıklandırılan Eskişehir Kavim Bahçesi’ni gezdi.

YANLIŞSIZ Fırka Eskişehir Mebus Emine Temiz Günay, gazetecilere, ilk teşrin ayının “Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olduğunu anımsattı.

Meme kanseriyle uğraş kapsamında mobilize araçların tarama üzere ilçelere gönderildiğini aktaran Günay, “Bugün Mihalıççık ilçemizde de tarama işlemini başlattık. Erken tanı sahn kurtarıyor. Tahminî üç dakikada tıpkısı kadınımızı meme kanserinden kaybettiğimizi düşünürsek erken tanıyla kaç hayata dokunabileceğimiz üstelik ortaya çıkıyor.

Projeye mücahede verenlere teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantımız var. Ben büyük bire bir gururla ülkemde yapılan bu çalışmaları, bu tarama çalışmalarını, amansız hastalık tedavi süreçlerini orada paylaşacağım. Ayrıksı ülkelerde sıfır tedavi ve teşhis süreci Türkiye’nin benzeri muvaffakiyet öyküsüdür.” dedi.

Heves Didem Ayyıldız ise erken müdahale edilen bicik kanserinde dirilik şansının yüzdelik yüz olduğu söyledi.

40 gözyaşı beden bilcümle kadınları kanser taraması tahsis etmek için KETEM’lere davet ettiklerini vurgulayan Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meme Başı kanserine saf rengimiz gülgûn. Valimizin desteğiyle Recep Tayyip Erdoğan Budun Bahçesi’ni teşrinievvel kocaoğlan süresince gülgûn renkte ışıklandırılması yapıldı. Farkındalık fotoğraflamak üzere ve hep ilçelerimiz ve merkezde ulus bahçemizin görülebilir gelişigüzel çevresine amansız hastalık farkındalığıyla ve mücadelesiyle er tanıya ilgi eksiltmek gayeli büyük afişler astık.

Vatandaşlara uyarıcı broşürler dağıtılacak. Öncelikle amacımız er tanı amacıyla taramalara özen demek, olmazsa olmaz kanserle mücadelede er tanı üzere gerçeklenmiş tarama gerekiyor ve tığ bunu bir numara basamakta ücretsiz yapıyoruz.”

Share: