Eskişehir bilim… Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Mudem’den “Avrat Sağlığı” Eğitimi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kadın Müzakere ve Tesanüt Merkezi ile Mülteci Destek Derneği (MUDEM) beyninde Eskişehir’birlikte etkin Türk ve ecnebi ekincilik işçisi kadınların avrat sağlığı üzerine farkındalıklarının eğitim bilimi aracılığıyla arttırılması protokolü kapsamında ikinci kadro eğitimler başladı.

Fransa Ankara Büyükelçiliği’nin proje çağrısı ile 2021 yılında Eskişehir’de çalışan tarım işçisi kadınların “Kadın Sağlığı” konusunda farkındalıklarının yetişek yoluyla arttırılması kapsamında hayata geçirilen ve ikinci nöbet armağan kayran projenin eğitimleri bitmeme ediyor. Desteklenmeye değer görülen muvaffakiyetli proje ile Türk ve ecnebi uyruklu ekincilik işçisi kadınlar ile çalışmalarına başlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve MUDEM, kadınlara toplumsal uyumun desteklenmesi, katışıksız hizmet ürünlerine ulaşım, cinsî keyif ve üreme sağlığı haklarının korunması amaçlı eğitimler düzenliyor.

İKİNCİ EKIP EĞİTİMLERİ ÜSTELIK BAŞLADI

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Avrat Müracaat ve Tesanüt Merkezi’nde 10 Türk 10 yabancı avrat ekincilik işçisinin katıldığı geçmiş grup eğitimleri tamamlanırken, ikinci kol eğitimleri dahi başladı. İkinci eğitimlerin başlangıcına Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanı Arkaç Kargın, MUDEM yetkilileri ve eğitim bilimi matlup kadınlar katıldı.

“ARZ ÇALKANTI VERİCİ NOKTA İSE; FARKLI COĞRAFYALARDA ZADE, BÜYÜMÜŞ KADINLARIN BU EĞİTİMLER SAYESİNDE BİR ARAYA GELMESİDİR”

Burada mütekellim Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, “Öncelikle sizlere Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Yılmayan Büyükerşen’in görelik ve selamlarını iletiyorum. Tığ Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeden balaban ayrımsız heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Antrparantez buradaki sunu heyecan verici dideban ise; değişik coğrafyalarda doğmuş, büyümüş kadınların bu eğitimler yardımıyla tıpkısı araya gelmesidir. Ihtimal para boyu burada çok pir dostluklar kurulacaktır. Lüzum Türk tarım işçisi karı arkadaşlarımıza, gerekse sığınmacı kadın arkadaşlarımıza kapımızın değme zaman boş olduğunu, burayı ikinci aynı evleri olarak görmelerini ifşa etmek istiyorum. Büyükşehir Belediyemiz ve Mülteci Destek Derneğimizin çokça fedakarca müteharrik ekibi var. Onlara birlikte çok teşekkür ediyor, fahri olarak buraya geldiğiniz için sizlere bile teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

EĞİTİMLER 5 HAFTA SÜRECEK

Eğitimler 5 hafta sürecek ve 3 Kasım’dahi tamamlanacak. Üçüncü kadro ile devam edecek ve toplamda 9 ay sürecek olan eğitimler kapsamında, Alpu ilçesinden 70 Türk tarım işçisi ile Eskişehir merkezindeki 70 ecnebi tabiiyetli ekincilik işçisi avrat ve eşleri eğitim alacaklar.

Share: